szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók által feltárt tudományos bizonyítékok szerint sokkal inkább választunk olyan párt magunk mellé, aki nagyban hasonló tulajdonságokkal bír.

Vannak, akik úgy vélik, hogy csak két hasonló tulajdonságokkal rendelkező ember tud boldog párkapcsolatban élni, míg mások vallják: az ellentétek vonzzák egymást. Önmagában mindkét vélemény néphagyományra alapul, egy amerikai kutatócsoport azonban tudományos módszerekkel is kivizsgálta az ügyet.

A Colorado Boulder Egyetemen doktoranduszként dolgozó Tanya Horwitz kutatócsoportjával közel kétszáz korábbi, a témába vágó kutatás eredményeit tekintette át. Ezekben összesen több millió férfi-nő párkapcsolatot vizsgáltak meg – egészen 1903-ig visszamenően –, és 22 emberi tulajdonságra fókuszáltak. Ehhez további 133 tulajdonságot vettek górcső alá közel 80 ezer, ellentétes nemű pár esetében – derül ki a Nature Human Behaviour című tudományos lapban megjelent publikációból.

A kutatók többek között olyan tulajdonságokat vettek figyelembe, mint a politikai nézet, a kábítószer fogyasztása, vagy épp az, hogy mikor veszítették el a szüzességüket. A tanulmány kimutatta, hogy az elemzett vonások több mint 80 százalékánál a partnerek gyakran rendkívül hasonlóak voltak.

A kutatás szerint a vizsgált tulajdonságok 82–89 százaléka volt hasonló a partnerek között, és mindössze 3 százalékuk volt lényegesen eltérő.

Ez utóbbiak közé tartoznak olyan tulajdonságok, mint például a magasság, a testsúly, az egészségügyi problémák és a személyiségjegyek. Az extrovertáltak például ritkábban választottak maguk mellé extrovertált partnert.

11 ezer párkapcsolatot nézett át a mesterséges intelligencia - íme az eredmény

Több mint 11 ezer pártól szerzett adatokat dolgoztatták fel mesterséges intelligenciával kanadai szakemberek, hogy kiderüljön, mi és mennyire számít egy párkapcsolatban.

A párok többnyire még olyan, talán mellékesnek tűnő tulajdonságokban is egyeztek, mint például a nagyjábóli életkoruk, a korábbi szexuális partnerek száma vagy az, hogy szoptatták-e őket csecsemőkorukban.

Azoknál a pároknál, ahol az „ellentétek vonzzák egymást” mondás megállta a helyét, olyan tulajdonságokban volt különbség, mint hogy jobb- vagy balkezes-e az illető, sokáig ébren lévő vagy korán kelő (bagoly vagy pacsirta) típus, illetve, hogy aggodalmaskodó vagy nyugodt-e jellemzően.

Horwitz szerint a kutatás eredménye azt mutatja, hogy még amikor tudatosnak is tűnik a párválasztásunk, a háttérben meghúzódhatnak olyan mechanizmusok, amiket nem veszünk észre, de befolyásolják a döntésünket – írja a The Guardian.

Úgy nevezik, sleep divorce: egyre több pár dönt a külön alvás mellett - valóban jobban alszanak így?

Az, hogy a párunkkal alszunk - egy szobában, egy ágyban - régóta alapvetésnek számít, ugyanakkor az elmúlt időszakban viták kereszttüzébe került, hogy mindez az egészségünkre mégis milyen hatást gyakorolhat.

Az eredmény kapcsán a kutatók megjegyezték, hogy ha a hasonló tulajdonságokkal rendelkező emberek nagyobb gyakorisággal választják egymást, az később a társadalmon is megmutatkozhat. Ha például a magasak inkább magas, míg az alacsonyabb emberek inkább alacsonyabb párt választanak maguk mellé, akkor a jövőben a népesség jelentős része jó eséllyel a szélsőségesebb értékek menték szóródik majd el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!