szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Finn vegyészeknek sikerült egy olyan bevonatot készíteniük, amely minden eddiginél csúszósabbá teszi azokat a felületeket, melyeknél ez kifejezetten hasznos.

A világ eddigi legsimább felületét sikerült megalkotniuk a finn Aalto Egyetem tudósainak írja a Gizmodo a találmányról, amely az öntisztító felületek, a páramentes ablakok vagy épp a jegesedésre nem hajlamos üvegek világát hozhatja el.

Az önmagától összeálló egyrétegű anyag (self-assambled monlayers, SAM) folyadékszerű felületet képez. Ez egy olyan réteg, amelynek molekulái kovalens módon kötődnek egy darab szilíciumhoz. Mindez úgy tartja egyben az anyagot, mint ahogy a folyadékok molekulái is összetartanak – magyarázzák a Nature Chemistry című tudományos lapban.

Fejlesztői szerint ez a megoldás drámaian csökkenti a felület súrlódását, lehetővé téve, hogy a vízcseppek (nagyon) könnyen legördüljenek a rétegről.

Az eljárás, amivel létrehozták a felületet, meglehetősen bonyolult. A lényege röviden annyi, hogy a SAM-ot párologtatás és kondenzálás segítségével hozták létre. A szilícium felületét egy speciális vegyszerre permetezték be, az hozza létre a folyadékszerű felületet. Az anyagot ezután betették a párologtatóba, amely attól függően tette csúszóssá vagy kevésbé csúszóssá a felületet, hogy mennyi ideig hagyták benne.

Ekaterina Osmekhina / Aalto University

Azt találták, hogy a 30 másodperces és 4 órán át tartó párologtatás adta a legjobb eredményt, a köztes időben nem volt kiugróan jó a produktum.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!