szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint a mai viselhető eszközökben, például az okosórákban már annyi lehetőség rejlik, hogy hamarosan hozzájárulhatnak akár a személyre szabott daganatkezeléshez is.

Az Egyesült Államokbeli UVA Cancer Center kutatói úgy gondolják, hogy egy okosóra lehet a kulcs a jobb, személyre szabottabb rákkezeléshez. A tumormodellezés áttörést jelentő technikai újításai, mint például a háromdimenziós tumor mikrokörnyezeti rendszer (TMES), lehetővé teszik a kutatók számára a daganatsejtek viselkedésének tanulmányozását olyan ellenőrzött környezetben, amely szorosan utánozza az emberi testet. Erre alapozva korábban már feltárták, hogy azoknál a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegeknél, akiknél a rossz alvás miatt magasabb a kortizolszint, gyorsabban fog nőni a daganat. De a stressz és a szorongás is állapotromláshoz vezethet.

A mai legkorszerűbb viselhető eszközökben azonban már ott a lehetőség akár a stressz-szint, akár – közvetve – a kortizolszint mérésére, vagy ahogy a kutatók mondják: „erős, de kihasználatlan lehetőség rejlik az emberek mobil érzékelési adatainak hasznosításában, hogy javíthassuk sejtes és biológiai alapú betegségeik megértését”.

A szakemberek – olvasható az UVA Health közleményében – úgy gondolják, hogy egy napon a betegek olyan okosórát viselhetnek, amelyhez kapcsolódik egy egészségügyi alkalmazás a telefonjukon. Ez az app biztonságosan továbbítaná a titkosított adatokat az egészségügyi szolgáltatóknak.

Ez már lassan járvány: drámaian megugrott a torokrákos emberek száma, a túl sok orális szex tehet róla

Érdemes lenne nemcsak a fiatal lányokat, a fiúkat is beoltani a HPV-fertőzés ellen. Ezt vetik fel szakértők, miután a nyugati országokban szignifikánsan több és több a torokrákos eset.

Mesterséges intelligencia becsülné meg viselkedési minták (például az alvás minősége) alapján a hormonszinteket, amik megjelennének az egészségügyi nyilvántartásokban is. Az orvosok pedig felhasználhatnák ezeket az információkat, hogy segítsenek a veszélyeztetett betegeknek alacsony kortizolszintet tartani, amivel lassíthatnák a daganat növekedését.

„Az a víziónk, hogy mindez a jövőben személyre szabott rákkezeléshez vezethet, ami igazodik a páciensek viselkedési egészségi profiljához – írják a kutatók az Internet Interventions folyóiratban. Arra is kitérnek, hogy jelen munkájuk több tudományág együttműködésének eredménye, beleértve a mentális és viselkedés-egészségügyet, a mérnöki ismereteket, az adattudományt, az orvosi onkológiát és a rákbiológiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!