szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Látványos égi jelenségre készülhet 32 millió amerikai, de megannyi élő közvetítésnek hála a világ bármely pontjáról élőben lehet majd nézni a teljes napfogyatkozást.

Magyar idő szerint április 8-án, hétfőn este 20 óra 7 perctől kezdődően teljes napfogyatkozás halad majd végig az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada egyes területein – első körben a Csendes-óceán déli részénél lehet majd megfigyelni, majd fokozatosan „halad” tovább.

A Tour of NASA’s 2024 Solar Eclipse Map

On April 8, 2024, a total solar eclipse will cross North America, passing over Mexico, the United States, and Canada. A total solar eclipse happens when the Moon passes between the Sun and Earth, completely blocking the face of the Sun.

Mint az a fenti térképen is látható, még Amerikában is csak kevesek számára adatik meg, hogy személyesen láthassák – szigorúan védőszemüvegben – a napfogyatkozást. Az ezen kívül eső területeken csak részleges napfogyatkozás lesz megfigyelhető.

A jelenséget Európából abszolút nem lehet majd látni, de jó hír, hogy a NASA élőben közvetíti:

2024 Total Solar Eclipse: Through the Eyes of NASA (Official Broadcast)

Watch live with us as a total solar eclipse moves across North America on April 8, 2024, traveling through Mexico, across the United States from Texas to Maine, and out across Canada’s Atlantic coast. A total solar eclipse occurs when the Moon passes between the Sun and the Earth, completely blocking the face of the Sun.

Az amerikai űrhivatal egyébként hosszasan ecseteli, miért nem szabad a Napba nézni, még akkor sem, amikor azt teljesen kitakarja a Hold. Korábban mi is írtunk arról, mi történik azok retinájával, akik védőszemüveg nélkül nézik meg a jelenséget. 2017-ben Donald Trump volt amerikai elnök is így tett.

Ha valaki a helyszínen tartózkodik, az alábbi oldalon lévő, rendkívül részletes táblázat segítségével határolhatja be, hogy az érintett városokban mikor kezdődik, valamint mikor ér véget a napfogyatkozás.

Ilyen még nem volt: mesterséges napfogyatkozást hozna létre az Európai Űrügynökség

Az Európai Űrügynökség alaposabban tanulmányozná a napkoronát, ehhez viszont az kell, hogy valami blokkolja a napfényt az űrszonda előtt.

A jelenségről várhatóan számos látványos felvétel készül majd a NASA eszközei által (is), ezeket egy külön cikkben gyűjtjük majd csokorba.

(Cikkünk nyitóképén a 2019-es chilei napfogyatkozás látható.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!