szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Juno űrszondája három hónap alatt kétszer is megközelítette a Juiopter Io nevű holdját, és az adatok rendkívül érdekes információval szolgáltak a NASA kutatóinak.

Mintegy 1500 kilométerre közelítette meg a NASA Juno űrszondája a Jupiter egyik holdjának felszínét. Az Io az egyik legizgalmasabb égitest a Naprendszerben, azon ugyanis folyamatos a vulkáni tevékenység. A tudósok ezért szerették volna közelebbről is megvizsgálni, a legújabb mérések pedig izgalmas adatokkal szolgáltak a számukra.

A NASA közlése szerint az űrszonda 2023 decembere és 2024 februárja között kétszer közelítette meg a holdat. Scott Bolton, a Juno vezető kutatója szerint egyértelművé vált, hogy az égitest tele van vulkánokkal, ezek közül néhányat pedig működés közben is sikerült lekapni. Az Io vulkáni tevékenysége azért ennyire erős, mert egyszerre hat rá a Jupiter, valamint három másik hold gravitációja.

Az egyik felfedezés amit tett a Juno, egy 200 km átmérőjű lávató, a Loki Patera. A magmató közepén találni néhány szigetet, valamint egy vulkánt is, ahonnan minden bizonnyal a láva is származik. A Juno adatit felhasználva egy animáció is készült arról, miként nézhet ki a terület.

Looking Into Io’s Loki Patera (Artist’s Concept)

This animation is an artist’s concept of Loki Patera, a lava lake on Jupiter’s moon Io, made using data from the JunoCam imager aboard NASA’s Juno spacecraft. With multiple islands in its interior, Loki is a depression filled with magma and rimmed with molten lava. Image Credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Bolton szerint az Io felszíne sok helyen olyan sima, mint az üveg, és vulkáni eredetű üveg is van rajta, amik a földi obszidiánra emlékeztetnek.

Az adatok alapján az Io felszíne egyébként a legsimább a Galilei-holdak közül, a pólusai pedig hidegebbek, mint az égitest középső régiója.

Mint a pokol, olyan a Jupiter egyik holdja, az Io

A Juno űrszonda 80 ezer kilométerről fotózta le a Jupiter Io nevű holdját, jövőre pedig ennél is közelebb merészkedik majd a szerkezet.

A kutatók szerint a vulkáni aktivitás miatt rendkívül izgalmas az Io, amit érdemesebb lenne közelebbről is tanulmányozni. Ahogy a jeges Europa hold is felkeltette már a tudósok figyelmét, naponta ugyanis 1000 tonna oxigént termel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!