szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

2029-ig mindhárom Németországban működő mobilszolgáltató kiveszi a kínai komponenseket a hálózati berendezéseiből. A német kormány szerint nincs semmi látnivaló, Peking azonban továbbra is hangsúlyozza: semmi bizonyíték arra, hogy veszélyes lenne a technológiájuk.

Megállapodott a mobilszolgáltatókkal a német kormány, így azok 2029-ig száműzik a kínai komponenseket az 5G-s mobilhálózataikból – írja a Reuters hírügynökség az ország belügyminisztere, Nancy Faeser nyomán.

A megállapodást megelőzően a német vezetés a Deutsche Telekommal, a Vodafone-nal és a Telefonica Deutschlanddal is megbeszéléseket folytatott, és a lépés azt a célt szolgálja, hogy megvédjék Németország kritikus infrastruktúráját Kínától – melynek befolyását potenciális biztonsági kockázatként értékelik.

Nancy Faeser azt is közölte, hogy a dologról értesítették a kínai kormányt is, és nem számítanak retorzióra a kínai megoldások száműzése miatt. Kína német nagykövetsége azonban már úgy fogalmazott a Reuters szerint, hogy a Huawei korlátozása vagy kizárása nem maradna következmények nélkül. Úgy vélik, Berlin lépése egy „kegyetlen próbálkozás” a verseny elfojtására, és a saját technológiája népszerűsítésére.

Hiába a szankciók, a Huawei Európában még mindig fontos szereplője az 5G-hálózatok kiépítésének

A német 5G-hálózatnak például az 59 százalékát üzemelteti a Huawei – ezzel a figyelemre méltó adattal szolgál egy friss tanulmány, melyet a brüsszeli Politico ismertet. Magyarországon 53 százalék az arány.

„Az állítólagos, a hálózatbiztonságot érintő kockázatok csupán ürügyek. A tény ezzel szemben az, hogy egy ország sem mutatott fel perdöntő bizonyítékot arra, hogy a Huawei eszközei milyen mértékű biztonsági kockázatot rejthetnek” – írta a kínai nagykövetség.

A kínai – Huawei és ZTE márkájú – hálózati eszközök kivezetése fokozatos lesz, első körben a mobilszolgáltatók az 5G-s adatközpontok maghálózati berendezései közül távolítják el a kínai technológiákat 2026-ig. A második, 2029-ig lezáruló szakaszban pedig a kínai antennák, adótornyok és távvezetékek is kikerülnek a német mobilhálózatokból.

A Huawei körül még 2019-ben kezdett fogyni a levegő, amikor Washington azzal vádolta meg a vállalatot, hogy a berendezéseit a kínai hírszerzés kémkedésre használhatja. Az üggyel akkor az alábbi cikkünkben foglalkoztunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!