szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint gyorsan ki kell találni valamit az űrhajósok gyógyszerelésére, egy Marsra induló küldetés során ugyanis a többségük szavatossága nem garantált.

Rengeteg veszélyre kell felkészülniük azoknak az űrhajósoknak, akik arra vállalkoznak egy napon, hogy elrepülnek a Mars felszínére. Ezek közé tartoznak a mikrometeorok, a sugárterhelés vagy az űrhajó meghibásodása is. Mindegyik életveszélyes problémát jelenthet, és ha mindez nem lenne elég, az amerikai Duke Egyetem kutatói most egy újabb problémára hívták fel a figyelmet.

Dan Buckland, az egyetem tudósa szerint komoly gondot jelenthet, hogy az űrbe vitt gyógyszerek szavatossága legfeljebb három év, vagyis még azelőtt lejárhatnak, hogy a legénység visszatérne a Földre. A küldetés viszont várhatóan 36 hónapig tart majd, ha azonban bármilyen hiba történik közben, ez az idő hosszabb is lehet. A szakember úgy véli, valós kockázata van annak, hogy egy megbetegedés a küldetés későbbi szakaszában súlyosabbá válhat, mint amilyen még a gyógyszer szavatosságának lejárta előtt volt.

A The Guardian azt írja, Buckland és csapata azt a gyógyszerlistát tanulmányozta, amit a NASA is felküldött a Nemzetközi Űrállomásra. Bár a Marsra küldött gyógyszerek listája ettől eltérő lehet, a jelentős része fedheti azt. Az npj Microgravity című tudományos folyóiratban a kutatók azt írják, a 106 gyógyszer esetében 91-nél találtak a szavatosságra vonatkozó információkat. Ezek szerint az ISS 2023-as listáján szereplő készítmények közül

  • 54 gyógyszernek – többek között fontos fájdalomcsillapítóknak – 36 hónap,
  • 14 gyógyszernek – köztük két antibiotikumnak és az anafilaxiás sokk kezelésére adható készítménynek – pedig 24 hónap,

a felhasználhatósági ideje. A 106 gyógyszerből 36 hónappal később már 89 nem lesz használható. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a lejárati dátumok az eredeti csomagolásra vonatkoznak, ám mivel az űrbe kell küldeni ezeket, gyakran átcsomagolják azokat az indulás előtt.

Egymillió embert vinne a Marsa Elon Musk a „modern Noé bárkájával”

Elon Musk 2050-re gyarmatosítaná a Marsot, ám ez egyelőre igen vad ötletnek hangzik.

Buckland és csapata úgy látja, vagy növelni kell a gyógyszerek mennyiségét – hogy ezzel kompenzálják a csökkent hatásfokot, vagy más alternatívát kell keresni az űrhajósok egészségének szavatolása érdekében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!