szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Microsoft szabályozói rendelkezések miatt maga nem zárhatja le bármilyen szinten a Windows operációs rendszer magját, de azért tehet lépéseket a jó ügy érdekében: a cég olyan irányba terelné a kiberbiztonsági cégeket, hogy azok egyáltalán ne is akarjanak hozzányúlni a szoftver kerneljéhez. Ellenkező esetben bármikor jöhet egy újabb, világméretű leállás.

Július közepén a fél világot megbénította a CrowdStrike biztonsági cég által kiadott, rendkívül kis frissítés. A nevezett cég kibervédelmi szoftverének hibája miatt 8,5 millió windowsos számítógép és szerver omlott össze „kék halállal”, megbénítva reptereket, egészségügyi intézményeket, bankokat és egy sor más vállalat működését.

Miközben szép lassan minden romot sikerül eltakarítani, a Microsoftnál is felmerült egy stratégiai változtatás ötlete, hogy elkerülhetők legyenek az ennyire tömeges problémák. A redmondi vállalat letiltaná vagy lebeszélné a kiberbiztonsági cégeket arról, hogy hozzáférjenek az operációs rendszer kerneljéhez – vagyis az operációs rendszer magjához –, ami a hardveres erőforrások kezeléséért felel.

A CrowdStrike szoftvere, mint például az említett kiadott frissítés is a kernel szintjén fut, így közvetlenül fér hozzá a rendszermemóriához és a hardverhez. Ennek megvan a maga kockázata: ha becsúszik egy baki, akkor annak ennyire komoly következménye lehet, mint most volt.

A Microsoft 2006-ban már megpróbálta elzárni a Windows Vista magját a harmadik felek elől, ám a kiberbiztonsági cégek és főleg az Európai Unió nyomására ez végül lekerült a napirendről. Ám azóta fontos fejlemény történt: az Apple 2020-ban el tudta érni, hogy lezárhassa macOS operációs rendszere kerneljét. A Microsoft a CrowdStrike okozta leállás után most újra meg akarja nyitni ezt a párbeszédet – írja a The Verge. A teljes lezárásra most sincs túl sok esély, de a részlegeshez elég indokot adhat a júliusi káosz.

Digitális világjárvány: mit tehet az emberiség, hogy ne ismétlődjön meg a pénteki káosz?

Egyetlen hibás fájl okozott globális káoszt pénteken. Némely vállalatnál csak a kávészünet nyúlt szokatlanul hosszúra, máshol százmilliók úszhattak el, és olyan emberek is voltak, akik műtéttörlés miatt életveszélyben maradtak. Mi a tanulság, hogyan tovább?

John Cable, a Windowsért felelős illetékes alelnök adott néhány támpontot arra vonatkozóan, hogy a Microsoft milyen irányba akar elmozdulni. Ezek között van egy új funkció, valamint a Microsoft Azure Attestation nevű szolgáltatása is. Mint mondta, ezek a megoldások a Zero Trust nevű biztonsági megközelítést alkalmazzák, és megmutatják, hogyan lehet olyan fejlesztéseket készíteni, amelyeknek nincs szükségük a kernel-szintű hozzáférésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!