szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minden lépés számít, ha az egészségről van szó – méghozzá szó szerint. Ráadásul egyszerű, hétköznapi módszerekkel is növelheti a lépésszámát.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

A szív- és érrendszeri, a daganatos betegségek és a demencia kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti, ha az átlagos napi lépésszámát akár csak tíz százalékkal növeli – hívja fel a figyelmet Fazekas-Pongor Vince, a Semmelweis Egyetem Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet egyetemi adjunktusa.

„Az utóbbi években számos áttekintő nemzetközi közlemény jelent meg arról, hogy a napi tízezer lépés elérése egy jó cél, ugyanakkor a pozitív hatás már ennél alacsonyabb lépésszám esetén is jelentkezik” – mondja a szakember.

Márpedig, emeli ki, az aktivitás fokozásának egy nagyon egyszerű, az egyén egészségi állapotát már rövid távon bizonyítottan javító módja a napi lépésszám növelése, amihez semmilyen egyéb eszközre nincs szükség – ráadásul kellemes időben könnyen megvalósítható, hiszen sétálni, túrázni és sportolni is lehet a szabadban.

Mennyit kell lépnem, ha egész nap ülök a munkahelyemen, hogy ellensúlyozzam a káros hatásait? Tudósok megmondták a számot

Nem lehetetlen meglépni: a kutatók megvizsgálták, mi az a lépésszám, ami már optimálisan csökkentheti a túl sok ülésből fakadó komoly egészségügyi kockázatokat.

Egy kicsivel többnek is lehet nagy hatása

A lépésszámok növelése három nagy betegségcsoport esetén hoz leginkább egészségnyereséget. A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázata 43 százalékkal alacsonyabb azok körében, akik naponta átlagosan 9500 lépést tesznek meg, a naponta csupán 3800 lépést tevőkhöz képest.

A daganatos betegségekkel kapcsolatban azt találták a kutatók, hogy ha kétezer lépéssel emeli a lépésszámot, már az is csökkenti a daganatos betegségek kockázatát, illetve a saját lépésszám tíz százalékos emelésekor is megmutatkozik ez a csökkenő tendencia.

A demencia esetén pedig már ötezer lépésszám fölött csökken a betegség kialakulásának kockázata. Ez a védő hatás különösen meredeken emelkedik hatezer lépésig. Ezeken túlmenően a légúti megbetegedésekre, az alvásminőségre és a mentális jóllétre is jótékonyan hat a lépésszámok emelése, és tízezer lépés fölött jelentősen csökkennek a halálozási mutatók – fejti ki a Semmelweis közleménye.

Ami pedig az időseket illeti, a 60 éven felüliek esetében a hatezres vagy e fölötti lépésszámok már komoly egészségnyereséggel bírnak, mondja az adjunktus az egyik legismertebb UK Biobank kutatásra hivatkozva.

Kutatás bizonyítja: aktívabb, aki a társa nélkül, önállóan sétál vagy fut

Érdemes lehet önállóan, társtól függetlenül mozogni – egy új tanulmány szerint ugyanis azok, akik párban mennek például sétálni, átlagosan kevésbé aktívak.

A szakember szerint fontos a reális cél megfogalmazása, már csak azért is, mert ha nincs meg a sikerélmény, gyorsan feladhatja az ember az életmódváltást vagy az aktivitásnövelést. Már napi +500 lépéssel vagy a napi lépésszám tízszázalékos növelésével is sokat nyerhet – meg is fogalmaztak 9 pontot, mi mindennel lehet meglépni ezt:

  • munkába menet használja a tömegközlekedést, és szálljon le egy-két megállóval hamarabb;
  • ha autóval jár, parkoljon messzebb az autójával;
  • ha néhány percet várakozni kell a buszra, villamosra, trolira, induljon el a következő megállóig gyalog;
  • ebédeljen az irodán kívül, pl. sétatávolságra lévő menzán vagy étteremben, vagy ebéd után járjon egyet;
  • a munkahelyén/otthon lift helyett lépcsőzzön;
  • telefonálás közben járkáljon;
  • munka közben óránként álljon fel, tegyen néhány lépést;
  • hétvégén szervezzen szabadtéri programot: túrázzon, sétáljon, mozogjon a szabadban, használja ki a jó időt;
  • vonja be a családtagokat, barátokat, ismerősöket, kollégákat, ugyanis közösen az életmódváltás, aktivitásfokozás is jobban megy.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!