szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Míg sokan egyszerű játékvezérlőnek használják, egy éve jóval komolyabb, majd tragédiába torkolló szerep jutott a Logitech F710-et kontrollernek. A Titan merülőhajón ugyanis ezt használták a vezérléshez. Bár a hajó katasztrófája összetett okokra vezethető vissza, most egy per tárgya lehet ez a bizonyos játékvezérlő.

Nem nyugszanak bele a tragédiába a Titan merülőhajón utazó egyik szakember, Paul-Henri Nargeolet hozzátartozói, és most egy perben 50 millió dollárt követelnek a tengeralattjárót birtokló OceanGate-től, többek között amiatt, hogy egy mondhatni nevetséges eszközre bízták a kutatóhajó irányítását.

Pedig nem is tűnt olyan őrült ötletnek a Logitech játékvezérlő használata, legalábbis egy korábbi, 2022-es interjúban dicsekedett vele az OceanGate – a tragédiában szintén elhunyt – tulajdonosa, Stockton Rush. Bemutatta a vezeték nélküli, Bluetooth-kapcsolattal működő RumblePad F710 játékvezérlőt, és elmondta, hogy ez az egyetlen módszer a Titanic roncsait hamarosan felkereső Titan merülőhajó irányítására.

Előkerült egy videó a Titan egyik útjáról, irányíthatatlanná vált a tengeralattjáró

A BBC még 2022-ben forgatott egy dokumentumfilmet a Titan egyik útjáról, amikor szintén a Titanichoz merült le a szerkezet. Az út során viszont nem várt meghibásodás történt.

A világ imádta a sztorit, mint ahogy azokat is, amelyek arról szóltak, hogy a videojáték-vezérlők általános vezérlési megoldásokká váltak az elmúlt években különféle katonai és űrrepülési alkalmazásokban. Az említett interjú sikerére jellemző egyébként, hogy pillanatok alatt elkeltek az Amazonon az F710-esek.

Az persze nem igaz, hogy ne lettek volna aggályok is a játékvezérlő mint egyetlen vezérlőeszköz használatát illetően, a merülés előtt többen is szóvá tették, hogy nem ártana egy másodlagos, vezetékes eszköz is a Titan irányításához, azonban Rush elhárította az aggodalmakat. Ám miután a Titan 2023 júniusában a Titanic helyszínére történő merüléskor felrobbant, és megölte mind az öt utast, köztük Stockton Rusht is, már kevésbé tűnt „menőnek” a vezeték nélküli 30 dolláros eszköz használata, és ekkor már csak az volt a kérdés, hogy mennyi időbe telik, amíg a Logitech F710 megjelenik egy perben.

Logitech

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy nem csak a játékvezérlővel kapcsolatban voltak aggályok. A vitatott tervezési és konstrukciós választások között szerepelt a merülőhajó titán helyetti szénszálas építése, a merülőhajó nyílása, valamint különböző tágulási/sűrítési együtthatójú anyagok használata. A peranyagban is szerepel, hogy a robbanás kiváltó okát valószínűleg soha nem lehet tudni, így önmagában egyik tényező sem hibáztatható.

A felperesek sem fókuszálnak egyetlen lehetőségre, ehelyett arra utalnak, hogy mindez együttesen hozzájárulhatott a tragédiához. Azért a játékvezérlővel kapcsolatban egy szakértőt is idéznek, aki szerint a világ minden tengeralattjárójának van vezetékes vezérlése”, éppen azért, hogy a jel elvesztése ne veszélyeztesse a hajót.

A perben azt a mérnöki csapatot is támadják, akik az összes elektronikai rendszert tervezték és integrálták a Titanba, mondván, hogy a csapatot többnyire a Washingtoni Állami Egyetem jelenlegi vagy nemrégiben végzett hallgatói alkották, akiknek „gyakorlatilag nem volt valós tapasztalatuk a mélytengeri búvárkodásban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!