szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Doppelganger néven terjeszt álhíreket az Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban és Ukrajnában is egy orosz cég, ami a lelepleződésükkel járó sajtódömpingnek köszönhetően még sikeresebbé tudott válni.

2024-re több mint 100 fős személyzettel rendelkezett a Doppelganger néven 2022 óta aktív oroszországi dezinformációs hálózatot működtető Social Design Agency (SDA), akiket az amerikai kiberbiztonsági vállalat az EU DisinfoLab független kutatócsoporttal közösen leplezett le júniusban – derül ki a Lakmusz írásából.

A cég egyáltalán nem bánja, hogy lelepleződött, sőt kifejezetten sikerként kommunikálták finanszírozóik és az orosz kormány felé, hogy a nyugati médiumok és titkosszolgálatok foglalkoznak velük. Azontúl, hogy a Kreml felügyelte őket, az is kiderült, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt legalább egyszer személyesen is tájékoztatták a dezinformációs központ tevékenységéről.

Mindez abból a dokumentumtengerből derült ki, amik a Doppelganger-projekt vezetői és finanszírozóik közötti levelezést is tartalmazzák. Ennek egy részét az FBI hozta nyilvánosságra, de a Süddeutsche Zeitung német napilaphoz is nagy mennyiségben jutottak el hiteles belső anyagok.

A dokumentumokat górcső alá vette Thomas Rid, a Foreign Affairs szerzője, majd egy részletes elemzést írt belőle. A fentieken túl ezek a főbb megállapításai:

  • A cég nem tudott meggyőző bizonyítékokat bemutatni arról, hogy az általuk terjesztett álhírek valóban befolyásolták a társadalmi-politikai folyamatokat a célországokban, megbízóiknak mégis komoly sikerekről számoltak be.
  • A leleplezés sajtóvisszhangja miatt valószínűleg sokkal többen olvasták a cégről szóló tudósításokat, mint ahányan az elsődleges dezinformációt látták.
  • Az álhírgyár oroszországi megítélésén nem rontott a leleplezés, sőt ennek hatására még több támogatást kaptak, és gőzerővel folytathatták a kampányaikat.

Az jól látszódik, hogy Oroszország dezinformációs stratégiájában továbbra is központi szerepet játszik az információhamisítás, de ehhez már új technológiákat használnak. A német szélsőjobboldali AfD-t is népszerűsítő SDA portfóliójában például többek között szerepel a manipulált videók és dokumentumok készítése, valamint „hamis és valódi” idézetek terjesztése és a „hamis interjúk és a magánbeszélgetésekből származó hamisított hangüzenetek” kiszivárogtatása is.

Az Európai Unióban zajló dezinformációs áradatról, az ehhez használt módszerekről és az ellene zajló védekezésről itt írtunk részletesebben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!