szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy nemzetközi tudóscsoport arra figyelmeztet, nem szabad addig tükörbaktériumokat létrehozni, amíg nem bizonyosodnak meg 100 százalékosan arról, hogy az nem törli el a földi életet. Mutatjuk, mi az a tükörbaktérium.

A világ vezető tudósai arra figyelmeztetnek, le kell állítani azokat a kutatásokat, amelyek az úgynevezett „tükörbaktériumok” létrehozására irányulnak, nem kizárható ugyanis, hogy egy ilyen kórokozó eltörölné a most ismert életet a Föld felszínéről. A 38 fős nemzetközi tudóscsoport tagjai aggodalmuknak a Science című tudományos folyóiratban adtak hangot.

Sok, az élet kialakulásához szükséges molekula két különböző formában létezhet, ahol egyik a másik tükörképe. Egy példa: minden élő szervezet DNS-e „jobbkezes” nukleotidokból, míg a fehérjék, a sejtek építőkövei „balkezes” aminosavakból állnak. Hogy a természet miért működik így, az nem világos, hiszen lehetett volna a DNS balkezes, a fehérjék pedig jobbkezesek.

Hogy még egyszerűbb legyen megérteni a dolgot: olyan, mintha a kézről beszélnénk. Az ember jobb- és balkeze tükörképei egymásnak, és nem tudjuk úgy egymásra rakni őket, hogy fedjék egymást. A tenyér oldalán igen, de az megint csak olyan, mintha az egyik kézzel a tükröt érintenénk meg.

A kutatók azonban régóta dolgoznak már azon, hogy úgynevezett tükörmolekulákat hozzanak létre, vagyis olyan molekulákat, amelyek egymással átfedésben vannak. Ez már korábban sikerült, és ez az első lépés afelé, hogy tükörbaktériumokat is létre lehessen hozni. (A tükörszervezet felépítése jelenleg meghaladja az emberi tudást.)

Az mRNS után itt az mGPS: 92 százalékos pontossággal mondják meg a bőre alapján, hogy merre járt

Svéd kutatók olyan mesterséges intelligenciát (MI) építettek, ami baktériumok segítségével válaszolja meg, merre járhatott egy adott ember.

A The Guardian azt írja, a munkát a kihívás és a potenciális alkalmazhatóság vezérli. A tükörmolekulák segíthetnek a krónikus és nehezen kezelhető betegségek kezelésében, míg a tükörmikrobák ellenállóbbá tehetnék a különböző létesítményeket a szennyeződésekkel szemben.

A most megjelent felhívásban előbbiért ugyan lelkesednek a szakemberek, utóbbit viszont kifejezetten ellenzik. Úgy látják ugyanis, félő, hogy ezek elszabadulhatnak, halálos fertőzéseket okozhatnak, és nem lesz olyan természetesen gát, ami megakadályozná az elterjedésüket. Még az sem biztos, hogy az antibiotikumokkal le lehet őket győzni.

A szakemberek úgy vélik, amíg nem bizonyosodik be az, hogy ezek teljesen ártalmatlanok, le kell állítani minden, a létrehozásukra irányuló kutatást.

„A fenyegetés, amelyről beszélünk, példátlan” – mondta Vaughn Cooper, a Pittsburghi Egyetem evolúcióbiológusa. „A tükörbaktériumok valószínűleg elkerülnék az emberi, állati és növényi immunrendszer számos reakcióját, és minden esetben halálos fertőzéseket okoznának, amelyek ellenőrzés nélkül terjednének” – idézte őt a The Guardian.

A szakemberek hangsúlyozzák, mivel az életképes tükörbaktérium felépítése hosszú időbe telhet, így most még van idő arra, hogy az ezzel kapcsolatos párbeszédet lefolytassák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!