szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A japán Fudzsii Dajcsi még december 8-án rögzítette, ahogy a Hold felszínén egy fényes villanás jelent meg néhány pillanat erejéig. A szakember úgy véli, a Geminidák meteorraj egyik tagja lehetett.

Szerencséje volt Fudzsii Dajcsi japán csillagásznak a napokban, ugyanis sikerült videóra vennie, ahogy egy ismeretlen objektum a Hold felszínébe csapódik. A szakembernek nem ez volt az első ilyen észlelése, 2023 elején szintén rögzített egy becsapódást. Hogy a mostani pontosan mi lehetett, nem tudni biztosan, de úgy vélik a Geminidák meteorraj egyik tagja okozhatta a felvillanást.

A Geminidák – amelyet az 1800-as évek közepén figyeltek meg – egy szokatlan meteorraj, amely egy üstökös jellegzetességeit mutató aszteroidáról származik. Serena Whitfield, a NASA tudósa szerint a Geminidák néven ismert törmelék a 3200 Phaethon nevű aszteroidáról származik. Miután a csillagászok 1983-ban felfedezték a Phaethont, rájöttek, hogy az aszteroida pályája megegyezik a Geminidákéval. Bár a legtöbb ilyen égi objektumhalmaz az üstökösöktől származik, a Phaethont földközeli aszteroidaként tartják számon.

A NASA tudósa szerint ugyanakkor időnként megkérdőjeleződik ez az elmélet, mivel az aszteroida néha üstökösként viselkedik. A pályája Naphoz legközelebbi szakaszán például halvány csóvát észleltek, ami alapján inkább üstökös lehet az objektum, ugyanakkor a legjobb kifejezés talán az „aktív aszteroida” lehet. Ennek oka, hogy ilyen tulajdonságokkal rendelkező objektumokat korábban már találtak a Mars és a Jupiter közötti aszteroidaövben.

藤井大地 on X (formerly Twitter): “今夜はもう1つ月面衝突閃光がありました。2024年12月8日22時34分35秒に自宅から360fpsで撮影し(スロー再生)、複数台の望遠鏡で確認できました。連日明るい流星や火球が流れていますが、月面衝突閃光も続けて捉えられています。 pic.twitter.com/iHUq9EuXQg / X”

今夜はもう1つ月面衝突閃光がありました。2024年12月8日22時34分35秒に自宅から360fpsで撮影し(スロー再生)、複数台の望遠鏡で確認できました。連日明るい流星や火球が流れていますが、月面衝突閃光も続けて捉えられています。 pic.twitter.com/iHUq9EuXQg

A Geminidák meteorraj december 4-e és december 20-a között figyelhető meg, ugyanakkor a csúcson már túl van a jelenség, amire idén december 13-án és december 14-én került sor. Ekkor lehetett egy óra alatt a legtöbb meteort megfigyelni.

Fudzsii Dajcsihoz visszatérve: a csillagász 2024. december 8-án észlelte a Hold felszínén a villanást, helyi idő szerint 22 óra 34 perc 35 másodperckor, a megfigyelést pedig az otthonából végezte, amelysorán 360 képkocka/másodperces sebességgel rögzített a kamerája – írja az IFLScience.

Fudzsii más becsapódást is rögzített nem sokkal korábban.

藤井大地 on X (formerly Twitter): “土星食終了後に月面衝突閃光がありました!2024年12月8日19時41分33秒に自宅から620fpsで撮影し、複数台の望遠鏡で捉えました(スロー再生)。月は大気がないため流星は見られずクレーターができる瞬間に光ります。まだデータ整理中ですが、6日17時26分27秒と7日18時3分6秒にも閃光を確認できています。 pic.twitter.com/QPmgJVMgQl / X”

土星食終了後に月面衝突閃光がありました!2024年12月8日19時41分33秒に自宅から620fpsで撮影し、複数台の望遠鏡で捉えました(スロー再生)。月は大気がないため流星は見られずクレーターができる瞬間に光ります。まだデータ整理中ですが、6日17時26分27秒と7日18時3分6秒にも閃光を確認できています。 pic.twitter.com/QPmgJVMgQl

Az esemény nemcsak a szépsége miatt érdekes, a jövőben ugyanis a Holdra költöző embereknek számolniuk kell hasonló becsapódásokkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!