szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hsziao Hang a neve annak az intelligens robotnak, amivel az ember-robot munka hatékonyságát vizsgálják a tajkonauták a kínai űrállomás fedélzetén.

A robotok aktívan segíthetik majd az űrállomáson lévő űrhajósok munkáját. Ebben a szellemben telepítették a szakemberek a kínai űrállomás, a Tienkung, vagyis a Mennyei Palota fedélzetére azt az egységet, ami ránézésre olyan, mintha egy rádiót látna az ember – számolt be róla az Interesting Engineering.

A legénység – Caj Hszücsö, Szung Lingtung és Vang Haocö – egy Hsziao Hang nevű intelligens robot mellett dolgozik. A projekt lényegében egy kísérlet, hogy felmérjék az ember-robot kölcsönhatást a mikrogravitációs környezetben. Az eszközt úgy tervezték meg a mérnökök, hogy képes legyen navigálni a mikrogravitációs közegben, eközben pedig képeket is készít.

„A robot a jövőben különféle funkciókat láthat el: ellenőrizéseket végezhet az űrállomáson belül, vagy épp segíthet az erőforrások kezelésében” – nyilatkozta a kínai Global Timesnak Vang Haocö. Mindez sok idejét felszabadíthatja az űrhajósoknak, akik így többet tudnak a tudományos feladatokra koncentrálni.

Videóra vették a kínaiak, milyen egy hajvágás az űrben

Mikrogravitációs környezetben nem könnyű még egy olyan egyszerű feladat elvégzése sem, mint a hajvágás, a hajszálak ugyanis az egész űrállomást beteríthetik.

A beszámoló szerint a kínai űrhajósok egy fejlett szoftverrel kísérleteznek, hogy javítsák az űrbéli csapatmunkát. A szoftver lehetővé teszi az űrhajósok számára, hogy különféle kísérleteket végezzenek az emberek és a robotok közös munkájáról, illetve azt is megmutathatja, hogy miként kell egymással kommunikálniuk az űrhajósoknak és a robotoknak az űrállomáson belüli mozgást illetően.

Az eredmények a küldetések biztonságosságát és hatékonyságát is növelhetik.

A kínai űrállomás jelenlegi legénysége 2024. október 29-én indult el a Mennyei Palotába, és fél évet töltenek ott. A két tajkonauta, Cai Hszücsö és Szung Lingtung nemrég egy világrekord hosszúságú űrsétán vettek részt, amivel sikerült megdönteni a NASA két űrhajósának 2001-es rekordját. James Voss és Susan Helms 8 óra 56 percen át tartózkodott a Discovery űrrepülőgépen kívül.

Kína célja, hogy folyamatos emberi jelenléte legyen az űrben, a jövőben pedig tudományos kutatásokat végezzen az űrállomáson.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!