szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kétévesre tervezett küldetése során mintegy 450 millió galaxist és a Tejútrendszer 100 millió csillagát fogja megfigyelni a SPHEREx űrtávcső.

Már csak néhány nap, és február 28-án útnak indul egy SpaceX Falcon 9 rakéta fedélzetén a NASA legújabb űrtávcsöve, a SPHEREx – írja közleményében az amerikai űrügynökség.

Az új eszköz célja az lesz, hogy a megfigyelései révén jobban megértheti az emberiség, miként fejlődött ki az univerzum, emellett pedig az élethez szükséges alkotóelemeket is fog keresni a galaxisunkban. A várhatóan kétéves misszió során a SPHEREx mintegy 450 millió galaxist és a Tejútrendszer 100 millió csillagát fogja megfigyelni, hogy a világegyetem eredetét kutassa.

Vizsgálni fogjaa Földhöz közeli objektumok mellett az olyan galaxisokat is, melyek csaknem 10 milliárd fényévnyire vannak tőlünk.

A teleszkóp csillagképződési régiókat és csillagok körüli protoplanetáris korongokat is vizsgál majd, amelyekben bolygóképződés folyhat. Ezeken a területeken vízmolekulákat és szerves molekulákat keres majd; ezek elengedhetetlenek az általunk ismert élet kialakulásához. De a megfigyelései középpontjában lesz majd a teljes éjszakai égbolt is (erről teljes térképet készít), és más NASA-űrtávcsövek munkáját is segíti.

A Békéscsaba-Budapest vasútvonalon még billeg a dolog, de napokon belül a Holdon már lesz 4G

Megkönnyítheti az egyes egységek közötti kommunikációt az a Holdra tervezett 4G-berendezés, amit a Nokia és a NASA közösen fejlesztett, és napokon belül útnak indulhat.

A SPHEREx mellett február 28-án a NASA PUNCH nevű, négy kisműholdból álló konstellációját is elindítják majd. Az eseményt élőben fogják közvetíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!