szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Stephen Hawking elméletének köszönhetően úgy tűnik, sokkal kevesebb ideig fog létezni a világegyetem, mint azt korábban gondolták a tudósok. Persze ez az élettartam még így is őrült nagy idő.

A holland Radboud Egyetem három tudósából álló csapata kiszámította, hogy mennyi időbe telik, amíg a fekete lyukak, a neutroncsillagok és más objektumok „elpárolognak” a Hawking-sugárzáshoz hasonló folyamat miatt. A vizsgálat során arra jutottak, hogy az univerzum bomlási sebessége sokkal gyorsabb, mint azt korábban gondolták. Ennek köszönhetően az univerzum is hamarabb ér véget – pusztul el –, mint azt eddig sejteni lehetett.

A vizsgálat eredménye szerint az univerzum utolsó csillagmaradványai nagyjából 1078 év alatt pusztulnak el, ami sokkal rövidebb idő, mint a korábban kiszámított 101100 év – összegzi a lényeget az Interesting Engineering.

Az új számítások során a csapat a Hawking-sugárzást vette alapul. 1975-ben Stephen Hawking felvetette, hogy bizonyos anyagok képesek arra, hogy kijussanak a fekete lyukak eseményhorizontjából. Ez a jelenség, amelyet a kvantummechanika ír le, végső soron azt jelenti, hogy a fekete lyukak lassan részecskékké és sugárzássá bomlanak. Ez ellentmondott Albert Einstein relativitáselméletének, amely kimondja, hogy a fekete lyukak nem tudnak lebomlani.

A Journal of Cosmology and Astroparticle Physics című tudományos folyóiratban most megjelent publikáció szerint a vizsgálat egy 2023-as tanulmány folytatása. Abban ugyanezek a holland kutatók – Heino Falcke, Michael Wondrak és Walter van Suijlekom – kimutatták, hogy az univerzum néhány legősibb objektuma, beleértve a fekete lyukakat és a neutroncsillagokat, szintén elpárologhatnak egy Hawking-sugárzáshoz hasonló folyamaton keresztül.

A tanulmány publikálása után a csapat azt vizsgálta meg, hogy mennyi ideig tarthat ez a folyamat. Számításaik alapján úgy vélik, hogy az univerzum nagyjából 1078 év múlva szűnik meg. Ez persze csak akkor van így, ha figyelembe vesszük a Hawking-szerű sugárzást.

Az eredményhez azt számolták ki, hogy mennyi időbe telik egy fehér törpecsillagnak, hogy az említett sugárzás miatt teljesen megszűnjön. A korábbi tanulmányok szerint a fehér törpék élettartama 101100 év lehet.

Egy kvantumszámítógép igazolta Stephen Hawking 50 éves elméletét a fekete lyukakról

A világ egyik legnagyobb tudású embereként számontartott Stephen Hawking 1974-ben írta le először, hogy a fekete lyukak igenis sugározhatnak magukból energiát, sőt, idővel el is párolognak emiatt. Kínai tudósoknak egy kvantumszámítógéppel minap sikerült tesztelniük ezt az elméletet.

Heino Falcke, a tanulmány vezető szerzője szerint bár a Hawking-sugárzás a kifejezetten a fekete lyukakra vonatkozik, úgy véli, hogy a folyamat más, gravitációs mezővel rendelkező objektumokra is érvényes. A csapat számításai kimutatták, hogy egy objektum párolgási ideje csak a sűrűségétől függ.

Bár a mostani eredmény jóval rövidebb élettartamot feltételez, ez még így is felfoghatatlanul hosszú idő: a 1078 azt jelenti, hogy az 1-es szám után még 78 nullát kell írni.

A csapat számítása szerint egyébként a Holdnak és az embernek nagyjából 1090 évbe telne, hogy az elpárolgás során megszűnjön létezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!