A Magyar Rádió rejtegeti, az OSA Archívum ingyen közzétette: 41 évnyi műsor lenyomata
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Stephen Hawking elméletének köszönhetően úgy tűnik, sokkal kevesebb ideig fog létezni a világegyetem, mint azt korábban gondolták a tudósok. Persze ez az élettartam még így is őrült nagy idő.
A holland Radboud Egyetem három tudósából álló csapata kiszámította, hogy mennyi időbe telik, amíg a fekete lyukak, a neutroncsillagok és más objektumok „elpárolognak” a Hawking-sugárzáshoz hasonló folyamat miatt. A vizsgálat során arra jutottak, hogy az univerzum bomlási sebessége sokkal gyorsabb, mint azt korábban gondolták. Ennek köszönhetően az univerzum is hamarabb ér véget – pusztul el –, mint azt eddig sejteni lehetett.
A vizsgálat eredménye szerint az univerzum utolsó csillagmaradványai nagyjából 1078 év alatt pusztulnak el, ami sokkal rövidebb idő, mint a korábban kiszámított 101100 év – összegzi a lényeget az Interesting Engineering.
Az új számítások során a csapat a Hawking-sugárzást vette alapul. 1975-ben Stephen Hawking felvetette, hogy bizonyos anyagok képesek arra, hogy kijussanak a fekete lyukak eseményhorizontjából. Ez a jelenség, amelyet a kvantummechanika ír le, végső soron azt jelenti, hogy a fekete lyukak lassan részecskékké és sugárzássá bomlanak. Ez ellentmondott Albert Einstein relativitáselméletének, amely kimondja, hogy a fekete lyukak nem tudnak lebomlani.
A Journal of Cosmology and Astroparticle Physics című tudományos folyóiratban most megjelent publikáció szerint a vizsgálat egy 2023-as tanulmány folytatása. Abban ugyanezek a holland kutatók – Heino Falcke, Michael Wondrak és Walter van Suijlekom – kimutatták, hogy az univerzum néhány legősibb objektuma, beleértve a fekete lyukakat és a neutroncsillagokat, szintén elpárologhatnak egy Hawking-sugárzáshoz hasonló folyamaton keresztül.
A tanulmány publikálása után a csapat azt vizsgálta meg, hogy mennyi ideig tarthat ez a folyamat. Számításaik alapján úgy vélik, hogy az univerzum nagyjából 1078 év múlva szűnik meg. Ez persze csak akkor van így, ha figyelembe vesszük a Hawking-szerű sugárzást.
Az eredményhez azt számolták ki, hogy mennyi időbe telik egy fehér törpecsillagnak, hogy az említett sugárzás miatt teljesen megszűnjön. A korábbi tanulmányok szerint a fehér törpék élettartama 101100 év lehet.
Heino Falcke, a tanulmány vezető szerzője szerint bár a Hawking-sugárzás a kifejezetten a fekete lyukakra vonatkozik, úgy véli, hogy a folyamat más, gravitációs mezővel rendelkező objektumokra is érvényes. A csapat számításai kimutatták, hogy egy objektum párolgási ideje csak a sűrűségétől függ.
Bár a mostani eredmény jóval rövidebb élettartamot feltételez, ez még így is felfoghatatlanul hosszú idő: a 1078 azt jelenti, hogy az 1-es szám után még 78 nullát kell írni.
A csapat számítása szerint egyébként a Holdnak és az embernek nagyjából 1090 évbe telne, hogy az elpárolgás során megszűnjön létezni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Azt nem tudtuk meg, hogy ki, hol és mikor jelenti be az eredményt.
Hideg ételre lehet majd költeni az utalványt, pénzre nem váltható át.
A BKV belső vizsgálatot indított.
Hat kültéri medencét és az Ellipsumot is megnyitják a szezonra.
A létesítmény egyelőre arra vár, hogy újra kinyithassanak.