szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mivel lehet jövőre nagyot dobni, fejőrobottal, időjárás jelentő drónokkal, vagy szimplán csak budapesti lakáskiadással? Bemutatunk öt üzleti ötletet, amely milliókat hozhat a cégtulajdonosoknak.

1. Robotok: automatikusan hozzák a pénzt

Néhány esztendeje még csak szűk szakmai berkekben volt egyértelmű, hogy a tízes évek második fele a robotok előretöréséről fog szólni. 2014-ben ez már különösebb rizikó nélküli jóslat, hiszen a mind okosabb és intuitívabb gépek fejlesztése a gazdaság számos területén kecsegtető üzletággá vált. Íme egy honi példa: áprilisban adták át az első fejőrobotot Gödöllőn, a Szent István Egyetem tangazdaságában. Nincs már messze az az idő, amikor a fejőrobothoz robotjuhász fogja terelni az állatokat – állítja a közeljövő agrárfejlesztéseit bemutató egyik blog. A „próbakör” már megvolt, a Sydneyi Egyetem farmján élő teheneket robottal terelték ki a karámból, és az állatok nyugodtan követték a robot „utasításait”. Pedig a négykerekű masina eredetileg nem is juhászkutyának készült; az egyetem kutatói fejlesztették a fák és gyümölcsök ellenőrzésére a farmokon. A robotikus terelés nem az egyetlen terület, ahol nagy haszna lenne az ilyen gépnek. Be tudná gyűjteni az állatokra vonatkozó adatokat a legelőkön, figyelné az ellést, szükség esetén azonosítaná, majd elkülönítené az állatokat. De a mezőgazdaságon kívül is számos területen kínálhatna hatalmas üzleti lehetőséget a mesterséges intelligenciával társuló fém- és műanyag test(rész)ek fejlesztése: az űrkutatásban, a katonaságnál, a szállításban és a gyárakban is mind nagyobb szerepük lesz a robotoknak.

Juhász munkában - nálunk még igazi
AFP / Kisbenedek Attila

2. Programozás: igazi sikerkilátások

A programozók személyiségéről és szokásairól netes mémek ezrei születnek, azt azonban senki sem vitatja, hogy a jó szakemberek munkájáért egymásra licitálnak a megbízók; e terepen folyamatos tanulás mellett, nagyon sok munkával néha szemérmetlen összegeket lehet keresni. Az igazán nagy lehetőség persze az, ha a programozó globális üzletre képes terméken vagy szolgáltatáson dolgozó csapat része. Nem véletlen, hogy a média és a nyugati üzleti iskolák is egyre többször jelentkeznek „miért tanítsd a gyerekedet programozni” jellegű cikkekkel. A jövőre felkészítő szándék mellett a járulékos biznisz is felbukkant: az oktatás. Van ilyen hazai cég is. A Logiscool tavasszal indult, és ősszel az eredeti egy helyett már három helyen (Budapesten és környékén) indította be 7-17 éves gyerekek programozói ismereteinek megalapozását. Tanfolyamai teltházasak, hiszen itt akár életre szóló szakmát szerezhetnek a fiatalok. Egyik interjújában az alapító Breuer Anita úgy becsülte, hogy a kezdeti ötmillió forintos befektetés egy-másfél év alatt nyereségessé válhat, aztán franchise-rendszert épít.

3. Bérbeadás: komoly hozamok

Az innovatív ötleteket kereső befektetőket talán kevésbé hozza majd lázba, de még mindig (vagy inkább már megint) remek lehetőség a lakások bérbeadása. Lassan magára talál a honi ingatlanpiac, miközben jól látható, melyek azok a városrészek vagy települések, ahol a bérlés dominál. „A piacon az idei első kilenc hónapban több mint 15 százalékkal több adásvétel volt, mint az előző év azonos időszakában” – mondja Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. A keresletbővülés a fővárosban a legerősebb, de fellendült a fővárosi agglomeráció piaca, és a vidéki nagyvárosokban is érezhető a növekedés. Az alacsony banki kamatok miatt sok magánbefektető keres új lehetőséget a tőkéjének, és ezt egyre többen az ingatlanpiacban gondolják megtalálni. A legnagyobb befektetői aktivitás Budapesten tapasztalható. Az ilyen befektetési stratégiának két tényező is létjogosultságot ad. Egyrészt az árak csökkenése megállt, másrészt a bérbeadásból a banki betéti kamatokat meghaladó hozamot lehet elérni. Az első kilenc hónap eladási árai és bérleti díjai alapján tízéves befektetési időszakon, bérbeadási célú vásárlással, 7 és 8 százalék közötti hozamokat lehet elérni. Jelentős a kereslet a rövidebb időszakra kiadó lakások iránt a budapesti romkocsmanegyedben, a Gozsdu udvar vonzáskörzetében, a kecskeméti Mercedes-beruházás környékén vagy Nyugat-Magyarországon, ahol az Ausztriában dolgozók a határ innenső oldalán keresnek ideiglenes lakást.

Fazekas István

4. Drónok és adatok: kapkodnak utánuk

Maradva a robotoknál és a mezőgazdaságnál: nemrégiben egy mezőgazdasági óriáscég, a Monsanto 1 milliárd dollárért megvásárolta a Climate Corporation nevű viszonylag fiatal vállalkozást. A sokat érő kis céget két egykori Google-munkatárs alapította, méghozzá azért, hogy kivegye a részét a big data mozgalomból. Időjárási megfigyelőállomások ezreit állították fel, és az onnan nyert adatokat, képeket elemzik. Ennek megfelelően időjárás-előrejelzéseik folyamatosan és aktuálisan változnak, így hihetetlenül pontosak. A precíz jóslatoknak a közérzetünkön és a biztonságunkon kívül az árutőzsdéken is jelentős szerepük van, hiszen terményárak és szállítási idők múlhatnak az időjáráson. A történet tanulsága, hogy a nagyszabású adatelemzés minden iparágban egyre fontosabb, a meteorológia pedig fejleszthető tudomány. Mindezt a dróntechnológiával lehet megfejelni: a kis robotrepülőgépek eddig nem látott hatékonysággal képesek nagy földrajzi területet bejárni, és megfelelő szempontok szerint szűrni, majd továbbítani a kép- és videóanyagot, amely aztán analízis tárgya lesz. Aki ebben a műfajban újat alkot vagy újabb áttörést ér el, készülhet az ügyfelek tömegére vagy az óriás felvásárló jelentkezésére.

5. Tárolás és szállítás: doboznyi lóvé

Nem könnyű röviden megnevezni utolsó tippünket: leginkább a személyes tárolás szókapcsolat a legmegfelelőbb arra, ami angolul az urban storage és a personal delivery kategória között mozog. A lényeg, hogy minden esetben egészen egyszerűen dobozról van szó, legyen az tárolóeszköz vagy fiók a postán. A dobozbiznisz egyik oldala a Magyarországon nemrégiben indult Webox, amely számos internetes áruháznak és persze vevőinek kínálja azt a lehetőséget, hogy hipermarketek, plázák környékén vegye át az árut, olcsóbban, mintha házhoz vinnék. Az online vásárlások fellendülésével a kiszállítást, árucserét megkönnyítő fizikai (és egyébként szoftveres) megoldások is jó biznisznek tűnnek itthon és külföldön is. Itthon viszont még megvalósításra vár a „dobozolás” másik oldala, amit az Egyesült Államok nyugati partján indult Boxbee vezetett be. Ott éppen hogy házhoz viszik a műanyag, kisebb bőrönd méretű tárolót, amit aztán az ügyfél telepakol, majd a cég elviszi a raktárhelyiségbe havi 1500 forintnyi díjért. Az ötlet sikere jelzi, hogy a városi helyhiány miatt életképes minden olyan ötlet, amely kis tárolókat, garázsokat nyújt a szűkebb lakásokban élőknek. Itthon az Euro Mini Storage vagy a Selfstore foglalkozik ilyesmivel, de a műfaj még sok szereplőt és innovációt elbír.

A cikk a Business Extra legfrissebb számában jelent meg.

Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?

Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?

Rendkívül hasznos funkció érkezik a Chrome böngészőbe, már ön is kipróbálhatja

Rendkívül hasznos funkció érkezik a Chrome böngészőbe, már ön is kipróbálhatja

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője