szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaly bevezetett fúziótörvény nem okozott különösebb gondot, de a kormány többször is élt azzal a jogával, hogy kivegyen egyes tranzakciókat a jogszabály alól. Jövőre újabb jelentős versenyjogi jogszabályváltozás várható, amelynek a rendelkezéseit megsértő kiskereskedelmi láncok akár árbevételük tíz százalékáig terjedő bírsággal nézhetnek szembe.

A kereskedelemről szóló törvény január 1-én hatályba lépő módosítása alapján a napi fogyasztási cikkek kiskereskedelmi piacán gazdasági erőfölényben lesznek a 100 milliárd forintnál magasabb árbevételű láncok. Ez szigorúbb kötelezettségeket ró majd az érintett vállalkozásokra.

A törvény eddig is tiltotta az úgynevezett jelentős piaci erővel rendelkező kiskereskedők - elsősorban az országos kereskedelmi láncok - számára, hogy a beszállítóikkal szemben a fölényükkel visszaéljenek, januártól azonban az érintett kereskedők még szélesebb körben lesznek kötelesek erre. A szabály megsértése esetén a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a kiskereskedelmi lánc, illetve cégcsoport éves árbevételének tíz százalékáig terjedő bírságot is kiszabhat – derül ki a Baker&Mckanze Ügyvédi Iroda sajtóközleményéből.

AFP / Olga Maltseva

Több mint egy év telt el a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény fúziókontroll szabályainak tavalyi módosítása óta. A változás eredményeként a cégek nem hajthatják végre a GVH)engedélyéhez kötött tranzakcióikat az engedély kézhezvétele előtt, és a tilalom megszegése súlyos bírságot vonhat maga után.

Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a Baker & McKenzie budapesti irodájának vezetője, a Magyar Versenyjogi Egyesület elnöke szerint a törvénymódosítás nem okozott komoly gyakorlati nehézségeket az elmúlt év tranzakcióinál. Ugyanakkor van olyan jogszabály, amely lehetőséget ad a kormány számára, hogy egyes tranzakciókat - azok nemzetgazdasági jelentőségűvé nyilvánításával - kivegyen a magyar fúziókontroll szabályai alól.

A kormány több esetben is élt ezzel a lehetőséggel az elmúlt időszakban, elsősorban energetikai cégek és bankok állam vagy állami tulajdonú vállalkozások általi megvásárlását minősítve nemzetgazdasági jelentőségűnek. A tranzakciók értéke alapján ezeknél a felvásárlásoknál is szükség lett volna a GVH jóváhagyására, azonban a minősítéssel már nem volt szükség a hatóság engedélyére.

A sajtóközlemény szerint a GVH egyre többféle jogi eszközt alkalmaz a fogyasztókat megkárosítókkal szemben – ilyen egyebek között a felszámolások kezdeményezése, a büntető feljelentések tétele vagy a közérdekű perek indítása.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Mi lehetséges a játékban? Az Asus azt állítja, hogy új ROG gépei újradefiniálják a választ

Mi lehetséges a játékban? Az Asus azt állítja, hogy új ROG gépei újradefiniálják a választ

Legyen pénz a repülőrajtra: devizakötvények kibocsátásával kezdi az évet Magyarország

Legyen pénz a repülőrajtra: devizakötvények kibocsátásával kezdi az évet Magyarország

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Csákányos sífelvonón utazó gyerekkel ütközött egy autó Ausztriában

Csákányos sífelvonón utazó gyerekkel ütközött egy autó Ausztriában