Ceglédi Zoltán
Ceglédi Zoltán
Tetszett a cikk?

Nem mi mondjuk. Tőle hallottuk.

Szerintem kölcsönösen unjuk már lassan a teljes 2008-as esztendő sajtóját újraolvasni, de mit tehet az ember, ha (a Fidesz legfontosabb kampányfegyvere, a kétharmados győzelem legvastagabb pillére) a tandíjellenes kampány során akkor épp Orbán Viktor volt a legaktívabb? Azaz, a mai tandíjpárti miniszterelnök. Csak muszáj ezért újra és újra beleverni fideszes barátaink orrát a saját piszkukba: nem erről volt szó.

Nézzük, mit mondott a Fidesz-elnök négy évvel ezelőtt, a Miskolci Egyetem rektorával történt találkozó után:  A Fidesz elnöke kijelentette: ma a magyarokat lúzereknek nézik a saját hazájukban, és a tandíj eltörlésének valójában semmi köze a felsőoktatás jövőjéhez. "Szögezzük le, hogy a tandíjnak egyetlen dologhoz van köze: ahhoz, hogy valakik elbénázták a magyar gazdaságot, elbénázták annak működtetését, és ennek árát akarják velünk megfizettetni."

Nos, az elmúlt két és fél év gazdaságpolitikája egy egész egyszerű ciklussal leírható: Matolcsy elszúrja - megszorítás kell - Matolcsy elszúrja - megszorítás kell - Matolcsy elszúrja... és így tovább. Az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek drasztikus csökkentése, alig két hónappal az egyetemi jelentkezések előtt egyértelműen egy ugyanolyan vészreakció, mint a sárga csekk adó, a segélyplafon, vagy épp a béren kívüli juttatások agyonadóztatása. Igen, most valóban az a helyzet, hogy elszúrták a gazdaságot, és ennek az árát velünk fizettetik meg. Úgy, hogy közben a Simicska-féle Közgép vígan zakatol az állami milliárdokból, de bő hárommilliárdot ad az állam egy olyan alapítványnak, is ami az amerikai magyarok 2014-es szavazatait igyekszik majd begyűjteni (szavazzanak meg nekünk újabb négy évnyi Orbánt), és tízmilliárdokat szánnak focistadionokra is. Igen, most lúzernek néznek minket (nem bírom ki, muszáj megkérdeznem: ugye, nem csak én vagyok rosszul attól, amikor egy politikus eldönti, hogy most olyan "fiatalosan" fog beszélni?).

Négy éve még ezt is gondolta a miniszterelnök: Magyarország elkövetkező 15-30 évének sikerét a tudás és nem a pénz fogja meghatározni, ezért az egész magyar jövő szempontjából felelőtlen politika a tandíj bevezetése (...) tehetséges nép vagyunk, megvan a magunkhoz való eszünk, ám ezt azt észt az iskolában is pallérozni kell.  A Fidesz elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a felsőoktatásban tanulók adó formájában 5 és fél év alatt fizetik vissza az államkasszába a rájuk fordított pénzt. "Nem ajándék ez az államtól, hanem beruházás" - húzta alá, hozzátéve: a diplomások egész életük alatt tizennégyszer annyi adót fizetnek, mint a nem diplomások.

Vajon hova lettek már ezek az érvek? Hogyan lettek Orbánnál hirtelen megregulázandó ingyenélők, romkocsma félhomályában merengő herék a négy évvel ezelőtti kiváló adófizetőkből, pallérozott eszű tehetségesekből, legértékesebb beruházásainkból? Olyan buta talán, hogy elfelejtette?

Nem erről van szó. Ellenzékben az volt az érdeke, hogy csillogó intellektusú fiatalokat lásson és láttasson, aki elég okosak ahhoz, hogy megakadályozzák a kormány rossz döntéseit - kormányon viszont már engedelmes droidokat szeretne terelgetni. Ugyanilyen pályát írt le a Hankook esetében is. Ellenzékből a dél-koreai gumigyár a gonosz rabszolgatartó, a szocialista kormány és Kóka János által közpénzzel kitömött, magyar munkavállalókat futószalaggal megfojtó rohadék volt, ugye - kormányon viszont partnerségi megállapodást köt vele, és kéri, "vigyen el minket a jövőbe".

A futószalagos droid (akit hermetikusan elzárnak a vegyipari szakszervezettől) jóval veszélytelenebb a hatalomra. A szakmunkásképzés elbutítása, az egyetemi kartácstűz is ugyanaz a folyamat: butább, terelgethető, valóban lúzer népet szeretne a miniszterelnök. Olyan magyarokat, akiknek magas léc a regisztráció, akiknek elég a Dankó Rádió, akik tényleg elhiszik, hogy az Európa ellen folytatott "szabadságharcnak" van bármi egyéb oka, mint Matolcsy György teljes alkalmatlansága a posztjára, és a miniszterelnök sértett egója. 

Arról lehetne vitát folytatni, hogy a felsőoktatásban hányan tanuljanak állami pénzen, és kitől pontosan milyen hozzájárulást kérhetünk a tanulmányai finanszírozására. De Orbán Viktorral nem lehet, nincs miért vitatkozni, neki ugyanis nem érvei, hanem csak érdekei vannak. Egyik álláspontját sem gondolta őszintén: a tandíjellenes kampány csak a hatalom megszerzéséhez, a mostani, országbutító politika pedig a hatalom megtartásához kell neki. Az egyetemisták, azok igazán sosem érdekelték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!