szerző:
nyüzsi
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„A Hankook támogatást kap, a hazai kisvállalkozó adóemelést”, „érzéketlen milliárdosok kormánya”, „megkérdőjelezhető technológia és termékcsalád.” Látványosan kiakadt a Fidesz a kormányra a gumiabroncs-gyárral kötött megállapodás miatt.

Remélem, a Hankook elvisz minket magával a jövőbe – mondta Orbán Viktor a Hankook gumiabroncsokat gyártó céggel kötött partnerségi megállapodás aláírásakor. A miniszterelnök fontosnak nevezte azt, hogy a kapacitásbővítést vizsgálja a gyár, valamint azt, hogy igazgatójuk európai hídfőállásnak nevezte a magyarországi gyárat.

Orbán köszönetet mondott a rácalmásiaknak és a dunaújvárosiaknak is, szerinte a megállapodás aláírása annak bizonyítéka, hogy ők jól dolgoznak az üzemben. A cég vezetóivel folytatott tárgyalás tanulsága, hogy a magyar munkások és a vezetők gyorsan tanulnak és gyorsan alkalmazkodtak a gyár munkakultúrájához.

Egészen máshogy látják a Hankook szerepét Orbán pártjában. A fideszesek kivétel nélkül aránytalannak tartják a multinacionális cégnek juttatott kedvezményeket, és a munkásokkal való bánásmódról is gyökeresen eltér a véleményük.

Szijjártó Péter szerint a kormány a tehetetlenségét kirakat-beruházásokkal próbálta elfedni és közpénzből több milliárd forint támogatást nyújt multinacionális vállalatoknak ahelyett, hogy a magyar kis- és középvállalkozások számára nyújtana segítséget. A Hankook körüli mizéria (cég elleni munkaügyi vizsgálatok, az érdekvédők elszámolási szabálytalanságokról és törvénytelen elbocsátásokról panaszkodnak) egyértelműen mutatják, hogy a kormány által sok milliárd forinttal támogatott kirakat-beruházások nem alkalmasak arra, hogy a magyar gazdaságot kihúzzák a válságból és növekedési pályára állítsák.

Megszólalt a Fidesz kisebbik partnere, a KDNP is. „Érthetetlen, hogy a kormány a külföldi befektetőket preferálja hazai vállalkozások segítésével szemben – szögezte le Soltész Miklós, majd föltette a kérdést – Mennyibe kerül az államnak a Hankook beruházás?”

Fónagy János közleményt adott ki: „a Hankook azért is részesült 20 milliárd forintos állami támogatásban, mert munkahelyeket ígért a környékbeli magyaroknak. Ehelyett Szlovákiában toboroz munkaerőt”. A politikus emlékeztetett arra is, hogy kormányhoz közeli üzletemberek egymilliárd forinttal lettek gazdagabbak egy helyi telekspekulációs üzletből”.

Interpellációt nyújtott be Manninger Jenő, ebben fölidézi, hogy „átfogó munkaügyi vizsgálat során megállapították, hogy több alkalmazott 15-16-17 órát dolgozott folyamatosan; ezen túl a Hankook több esetben késedelmesen jelentette be a munkavállalók biztosítási jogviszonyát is, s nem minden esetben megfelel ő a társaság munkaidő nyilvántartása sem”. Ráadásul – figyelmeztet a fideszes képviselő – a Hankooknál az Unió szerint is megkérdőjelezhető a technológia és a termékcsalád.

Ebben a helyzetben már nem maradhatott csöndben a máskülönben hallgatag Kontur Pál, a Fidesz Munkástagozatának vezetője sem. „Hankook gyár sorozatosan szegi meg hazánk jogszabályait és figyelmen kívül hagyja a munkások jogait. […]a botrányok azt jelzik, nincs minden rendben a kormányzat által Magyarországra szabadított multicégek körül. Az ország gyengeségét mutatja, hogy a multinacionális vállalkozások általában több támogatást kapnak az államtól, mint amennyit befizetnek a költségvetésbe, tehát az országnak valójában deficitet termelnek. Az erős Magyarországnak teljesen más utat kell választania. Az elsorvasztásra ítélt hazai kis- és középvállalkozásokat kell fejleszteni, a gazdaság fellendítését rájuk kell alapozni! A munkavállalók jogait pedig sokkal inkább tiszteletben kell tartani, érdekvédelmüket meg kell erősíteni, főleg a multicégeknél dolgozók esetében”.

A fideszes munkásvezér egy másik sajtótájékoztatón hozzáfűzte: "ez a kormány az érzéketlen milliárdosok kormánya", és a dunaújvárosi Hankook esetére utalva azt mondta, az emberek elvárják a kormánytól, hogy álljon ki az érdekeik mellett, és ha multinacionális céggel köt szerződést, akkor képviselje őket.

Még a kulturális ügyekben tevékenykedő L. Simon Lászlónak is volt mondanivalója az ügyben. A magyar állam „még a Hankook gumigyárat is tudta támogatni, a bankokat pedig közpénzből stafírozták ki”, eközben „Magyarországon a rendszerváltás után elmaradt a kultúra kárpótlása”.

 

Ha valakit ezek után kétségek gyötörnének, akkor eláruljuk: a fenti nyilatkozatok 2005, 2007 és 2009-ből valók. Igaz, az akkor kifogásoltakban csupán annyi változás állt be, hogy történt egy kormányváltás. Orbán Viktor viszont változatlanul képes arra, hogy egyetlen mozdulatával megalázza összes hívét, és hiteltelenítse az általuk korábban elmondottakat.

Érdekel valakit?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!