Tetszett a cikk?

A hvg.hu információi szerint Földesi-Szabó László elhagyott barátnője hívta fel a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) munkatársainak figyelmét az Egymásért Egy-Másért alapítvány üzelmeire. A vizsgálatok alapján az alapítványt azzal gyanúsítják, hogy feltehetően mintegy 1,2 milliárd forintos áfacsalást követett el.

Földesi-Szabó László és hat társa közel egy hónapja van előzetes letartóztatásban, miután április 13-án vám- és pénzügyőrök rajta ütöttek az Egymásért Egy-Másért Alapítvány, a Herba-cégcsoport és a Palotai Vámügynökség vezetőin. Őket  a bíróság - 1,2 milliárd forintos csalás és csempészet alapos gyanúja miatt - haladék nélkül előzetes letartóztatásba helyezte.

Az alapítvány – a Herba megbízásából – élelmiszert hozott be Thaiföldről és más, unión kívüli országokból, amelyet aztán az Egymásért Egy-másért Alapítványnak juttatott adományként tüntetett fel, és így nem fizetett utána adót. Földesi-Szabóék az árut, értékének bizonyos százalékáért, átadták a Herbának, amely a szállítmányokat jó pénzért  különböző üzletláncoknak értékesítette. A VPOP hivatalos közlése szerint az alapítvány és az érintett vállalkozások 2004 május 1., azaz Magyarország európai uniós csatlakozása után 59 alkalommal hoztak forgalomba jogellenesen Távol-Keletről származó élelmiszereket A VPOP többet nem közölt. Sipos Jenő, a parancsnokság szóvivője jelezte: csak akkor adnak ki ismét tájékoztatót, ha új fejleményekről tudnak beszámolni.

Közben az észak-pesti vámhivatal is újabb feljelentés tett május 8-án a VPOP-nál az Egymásért Egy-Másért Alapítvány körüli csempészet ügyében a Herba-cégcsoporttal összefüggésben. A vád szerint a Herba  februárban importált tizenegy rakományának jó része a közterhek megfizetése nélkül került kereskedelmi forgalomba. A vámosok külső támogatók pénzösszegeinek útját is vizsgálják.

Jakubinyi és Földesi-Szabó: az álompár


Földesi-Szabó László
© egy-masert.Egyelőre számos tisztázatlan pontja van az ügynek, ám a hvg.hu értesülései szerint az már kiderült, hogy annak nem is Földesi-Szabó László, hanem Jakubinyi Róbert a főszereplője. A két férfi még az 1990-es évek elején került egymással kapcsolatba. Földesi-Szabó – ekkor még csak Szabó Lászlóként – az ORFK-n dolgozott nyomozóként, és egy részvénycsalási ügyben vizsgálódott Jakubinyi ellen. Jakubinyi hamis váltókkal több, mint háromszázmillió forintot csalt ki a Merkantil Banktól. Jakubinyi Róbertet elítélték, de a büntetés alól mentesült, a köztársasági elnöktől kegyelmet kapott. Az elnöki kegyelmet állítólag az akkor már barát Földesi-Szabó járta ki, NBH-s kapcsolatai révén. Miután Földesi-Szabó leszerelt a rendőrségtől – a hvg.hu értesülése szerint nem önszántából –, rövid időre a Kika áruház biztonsági főnöke lett, majd Jakubinyi fiával, Roland Róberttel összeállva közösen alapítottak céget, és együtt léptek be az Egymásért Egy-Másért közhasznú szervezetbe is.

A cégnyilvántartás alapján Jakubinyiék irodái a XII. kerületben, a Zalatnai u. 2. szám alatti épületben voltak. Az egyik vállalkozás, a négy évvel ezelőtt létrehozott Win&Mk Kereskedelmi Kft. székhelyét 2003. november 24-én jegyezték be a Zalatnai utcában. A kft. többek között pályázatírással is foglalkozott. Erre a szolgáltatásra az uniós csatlakozás közeledte miatt álltak rá. Egymás után szerezték az ügyfeleket, akiktől fejenként félmillió forintos regisztrációs díjat szedtek be. Volt olyan eset is, hogy a pályázattal adósok maradtak: 2004 augusztusában a BRFK XII. kerületi kapitánysága ilyen ügyben indított nyomozást csalás alapos gyanúja miatt. Az ügyet végül a Soproni Rendőrkapitányságra továbbították, a sértett ugyanis ottani lakos.

A Win&Mk Kft. égisze alatt a Földesi-Szabó és Jakubinyi páros megpróbált bekapcsolódni a budapesti nyolcadik kerület 70 milliárd forintos rehabilitációs programjába, a Corvin-Szigony Projektbe, de alig hogy megkötötték a szerződést, a másik fél egyoldalúan felmondta azt, így ettől az üzlettől elestek.

Fedőcég lett volna? (Oldaltörés)

Sokkal többet hozott számukra az alapítvány, amelynek ötlete, információink szerint, Jakubinyi Róberttől származott. Hogy mégse ő legyen előtérben, a fiát, Rolandot tette meg alapítónak. Rolandnak viszont nem sok beleszólása volt az ügyekbe, valójában minden az apja kezében futott össze. A hvg.hu-t informáló, de nevük elhallgatását kérő személyek úgy tudják, az alapítványi tevékenység révén befolyt pénzt is az idősebb Jakubinyi kezelte. A hivatalosan az alapítványt vezető Földesi-Szabónak sem volt teljes rálátása arra, pontosan mekkora pénzeket szedtek be. Ennek tudója, Jakubinyi Róbert, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben a közhasznú szervezet és a Herba közös ügyletei miatt. Jakubinyi állítólag valahol külföldön bujkál, talán Svájcban, ahol kiterjedt kapcsolatokkal rendelkezik, de egyelőre nem akadtak nyomára.

A hvg.hu által megkérdezett rendőrségi szakértők kizártnak tartják azt a lábra kapott feltételezést, hogy az Egymásért Alapítvány valójában az NBH fedőcége lett volna. Túl nyilvánosan szerepeltek benne a hivatal vezetői – a már elhunyt Nagy Lajos, illetve egy másik vezető beosztásban lévő személy, Gyarmati György – és az azzal szerződéses megbízásban álló ügyvéd, Simon Ibolya. Inkább arról volt szó, hogy Földesi-Szabó László és társai arra törekedtek, hogy minél befolyásosabb kapcsolatokkal tündökölhessenek, s így fedezzék a Herbával közösen folytatott illegális tevékenységüket.

Földesi-Szabónak politikai ambíciói is voltak: Magyarok Egymásért Szövetsége néven megyei pártot alapított a 2006-os választások előtt. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Barabás község polgármesterét kérte fel a Vásárosnamény-Barabás körzet jelöltjének, ám szereplésük csúfos bukással végződött: csupán 2,97 százalékot értek el a voksoláson, annak ellenére, hogy az alapítványon keresztül mintegy harmincmillió forintot juttattak „adományként” a kis település lakosságnak. Miért éppen Barabás? - merülhet fel a kérdés. Csak feltételezéseink vannak: a község mellett épül az M3-as autópályának az ukrajnai határátkelőhelyig terjedő szakasza, amely elkészülte után az alapítvány egyik fő közlekedési útvonala lett volna.

Keresd a nőt

Az Egymásért Egy-Másért Alapítvány tavaly ősszel szinte berobbant a köztudatba, amikor a közhasznú szervezet munkatársai Törökországban megtalálták a három évvel korábban elrabolt Mehmet Karcsikát, és kiszabadították azt a magyar kamionost, akit baleset okozása miatt tartóztattak le a török hatóságok. Nyilván nem volt mellékes, hogy az alapítvány kurátora, Földesi-Szabó László korábban a rendőrség bevetési egységénél együtt dolgozott Szabó Zsigmonddal, aki most Törökországban a magyar katonai attasé.

Bálint Antónia

Az eredményes munkát csak megfűszerezte Földesi-Szabó László és Bálint Antónia, az alapítvány „arcának” felkért egykori szépségkirálynő románca. Talán nem volt merő véletlen, hogy a hölgy korábban a kurátor féltestvérének, D. Zsigmondnak volt a barátnője. Valószínű, hogy éppen az ismeretség okán kérték fel Bálint Antóniát az alapítvány reklámozására.

Az alapítvány ellen a VPOP állítólag már néhány hónappal korábban elindította az eljárást, miután felhívták figyelmét az alapítvány illegális tevékenységére. A hvg.hu úgy értesült, hogy a kezdeményező nem volt más, mint Földesi-Szabó László volt barátnője, a VPOP-nál magas beosztásban lévő hivatásos tiszt. Földesi-Szabó őt hagyta el Bálint Antónia kedvéért. A bosszú nem maradt el, a hoppon maradt hölgy felhívta munkatársai figyelmét az Egymásért Egy-Másért Alapítvány gyanús üzelmeire. Eredményesen. Jelenleg Földesi-Szabó és hat társa előzetes letartóztatásban várja a nyomozás végét.

Csikász Brigitta

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!