Tetszett a cikk?

„Dohányozz egészségesen, olcsón plusz keress pénzt!” A napokban olvastuk ezt egy hirdetésben. A megadott Skype címen kaptunk egy linket, s azon keresztül beléphettünk a chat szobába, ahol az elektronikus cigaretta „forradalmian új változatáról", a nano-cigiről zengett dicshimnuszokat a cég ügynöke. Az ANTSZ-nek erről alighanem más a véleménye.

A kínai fejlesztésű csodaszert egy angliai cég forgalmazza, kizárólag interneten keresztül, az ügynök által megadott honlapon, Az új verzióban az e-cigit mini-akkumulátor üzemelteti, amely jelt ad az ultrahangos porlasztónak,a porlasztó pedig gőzt hoz létre, amely biztosítja a láng nélküli égést. A cigarettában lévő patron  nikotinból és vízből illetve tetszés szerinti ízesítőből áll. Az e-cigaretta kinézetre ugyanolyan, mint a hagyományos cigaretta, ugyanakkor – a gyártók szerint - nem tartalmaz dohányt, cigarettapapírt, így kátrányt, rákkeltő anyagokat és más égésterméket sem. A hagyományos cigarettákban ezekből a káros kémiai elemekből több mint 4000 található. A cigarettapótló – tudtuk meg -  nanotechnológiával készül, százszázalékosan természetes és egészséges, nincsenek mellékhatásai. A. Az ajánlott honlapon lévő Tapasztalatok menüponton sajnos nem találtunk használható adatot, „feltöltés alatt” volt.

És hogyan lehet ezzel pénzt keresni? Mint felvilágosítottak, nagyon egyszerűen, az egykori „Amway módszerrel”: többszintű hálózat részeként az ismerősöknek, barátoknak kell ajánlani a terméket, illetve meg kell rendelni interneten keresztül a bemutatkozó csomagokat.  

Ám ha ilyen népszerűségre tehet szert és valóban egészséges, akkor a termék miért nem vásárolható meg a boltokban? A cigaretta  ügynök ezt azzal indokolta, hogy a termék nem rendelkezik sem KERMI, sem OÉTI engedéllyel. Az angliai cég nem bízik a boltokban, ugyanis az üzletnyitáshoz mindenhol raktárakat, kis- és nagykereket kellene nyitni, az alkalmazottaknak béreket kellene fizetni, ezáltal az e-cigaretta ára ugyanolyan drága lenne, mint a hagyományosé, sőt, még drágább.

Ugyanakkor több nemzetközi szervezet figyelmeztet az e‐cigaretta egészségkárosító hatására. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2008‐ban közölte: nem támogatja az elektronikus cigarettának, „mint a dohányzásról való leszokást támogató eszköznek” legális forgalmazását. Egyben felszólította a kereskedőket, távolítsanak el minden olyan reklámanyagukon szereplő megjegyzést, amelyben arra utalnak, hogy a WHO az e-cigaretta használatát biztonságosnak nyilvánította. A WHO szerint még egyetlen komoly szakmai tanulmány sem támasztotta alá, hogy a termék megbízható és hatásos eszköz lenne a nikotinpótló terápiák során. Viszont nem zárta ki a lehetőségét, hogy valamikor a jövőben az eszköz eredményes lehet.

A kanadai Egészségügyi Minisztérium által felkért szakértők 2009-ben megállapították: az elektronikus cigaretta kétségtelenül a hagyományos dohányzásnál biztonságosabb alternatíva[DT1] , illetve olyan termék, amely segíthet a dohányzásról való leszokásban. Ám használata kockázatokat is rejt magába: hozzájárulhat a nikotinfüggőség kialakulásához, sőt, mérgezést is okozhat.  

A csetelő ügynök váltig állította, hogy az általuk forgalmazott e-cigaretta teljesen más, mint az, amit Magyarországon eddig betiltottak: rendelkezik EU engedéllyel és be van vizsgálva. Az angliai cég is teljesen új, alig két hete működik világszerte. Reményei szerint hazánkban is nagyon gyorsan el fog terjedni a használata, ugyanis a hagyományos cigaretta fogyasztását egyre több közösségi helyen tiltják, nemsokára már a villamos és busz megállókban is tilos lesz pöfékelni.  Az egészséges cigarettát pedig mindenhol lehet használni. Előrejelzése szerint 2012-ben már a dohányosok döntő többsége elektromos cigarettát fog szívni – jelentette ki a csetelő ügynök.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

Nikotint a gyógyszergyárak azon készítményei is tartalmaznak, amelyeket ellenőrzött körülmények között állítanak elő, rendelkeznek a szakhatóság engedélyével,  és amelyeket a dohányzásról való leszokás segítése végett hoznak forgalomba. Ezzel együtt, a nikotin erős függőséget okozó méreg és egyelőre tisztázatlan, ártalmas-e az elektronikus cigi az egészségre, illetve valóban van-e kedvező hatása.  

A vizsgálatok eredményét meg sem várva, Budapesten kerületi tiszti főorvosok saját hatáskörben már 2008-ban felfüggesztették az elektronikus cigaretta forgalmazását (a VIII., IX, illetve a XX., XIII. kerületben).  Falus Ferenc országos tiszti főorvos szerint az e-cigik eladása gyakorlatilag azt jelenti, hogy engedély nélkül forgalmaznak gyógyszerhatóanyagot. Bár az Országos Gyógyszerészeti Intézet szakvéleménye is elmarasztaló, további vizsgálatokat kell elvégezni, addig pedig az ANTSZ – megfelelő jogszabályi felhatalmazás nélkül – nem rendelheti el a forgalmazás országos méretű felfüggesztését, nem léphet fel a nagykereskedelmi hálózattal szemben.  

Észak Amerikában előbbre tartanak. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (U.S. Food and Drug Administration) az e-cigaretták tesztelése során olyan mérgező és rákkeltő adalékokat talált, amelyek a hagyományos dohányt tartalmazó cigarettában és annak égése során keletkező anyagok között is megtalálhatóak, (dietilén-glikol, nitrózaminok). Különösen veszélyesnek tartják a különböző aromájú (csokoládé, vanília, karamell, stb.) e-cigaretták árusítását, mivel ezekre rágyújtanak a fiatalkorúak még akkor is, ha korábban nem cigarettáztak. Ezért az Egyesült Államokban 2009 szeptemberétől, Kanadában 2010 júliusától tiltják a gyümölcsös, cukorkás és szegfűszeg ízű e-cigaretták árusítását.

F.J.

 [DT1]Ilyen megállapítás általam nem ismert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!