Tetszett a cikk?

„Lemondás edzi a jellemet” – tartja a népi bölcsesség, és a jelek szerint számos külföldi példa igazolja ennek egy második jelentését: a hitelét vesztett politikus belátja, bármilyen fájdalmas is számára; ha posztjáról távozik, jót tesz magának és tágabb politikai környezetének is. Körképünkben néhány ilyen esetet ismertetünk.

Abe Shinzo. Japán kormányfője volt.
Ellenzéki oldalról felvetették, hogy Veres János pénzügyminiszternek a nemzetközi erkölcsi és jogi normák szerint be kellett volna nyújtania a lemondását. Ezt arra alapozzák, hogy a HVG legfrissebb száma megírta: a Bogát-Ferr Kft. – melynek Veres 1991 és 1993 december elseje között ügyvezetője, 1995. május 29-ig 50 százalékban tulajdonosa volt - 1992 és 1994 között csaknem 55 millió forint áfát hamis számlák alapján igényelt vissza. Ám a miniszternek erről -- ugyancsak a lapban olvasható --, állítása szerint nem volt tudomása, bár a részleteket firtató kérdésekre csak lakonikus „nem” volt a válasz. Az olvasó emiatt az ő oldaláról nemigen ismerhette meg a tényeket. Az ügy pedig tulajdonképpen büntetőjogilag elévült.

Számos példa van rá külföldön, hogy amikor egy-egy felelős politikus adócsalására, hamis jövedelembevallására (titkos és később eltitkolt kenőpénzek elfogadására) fény derül, vagy akár csak a gyanú árnyéka felmerül, az illető benyújtja lemondását, amit azután feljebbvalója vagy elfogad, vagy nem. Magyarországon különösen aktuális a téma most, hiszen Gyurcsány Ferenc kormányfő csak néhány napja harangozta be közéleti tisztasági csomagját.

Dél-Koreában, Park Tae-Joon kormányfő azonnal lemondott 2000-ben, amikor kiderült, hogy eltitkolta jövedelmének egy részét 1988 és 93 között, 5 millió dolláros ingatlanát tanácsadójának nevén tartotta. „Büntetőjogilag már nem lehetne felelősségre vonni, de morális okokból ez volt az egyetlen helyes dolog, amit tehetett - idézte a Korean Times a Citizen Action Network civil szervezet közleményét 2000 május 19-én.

Jóval közelebb áll időben a japán kormányfő bukása: az idén, szeptember közepén mondott le Abe Shinzo, három nappal azután, hogy egy bulvárlap megszellőztette, hogy amikor édesapja,  Abe Shintaro 1991-ben meghalt, mintegy 300 millió yen (2,6 millió dollár) örökösödési adó megfizetését egy pénzügyi manőverrel elkerülte.

Spiro Agnew, Nixon alelnöke 1973-ban lemondott, miután fény derült adócsalására: 30 ezer dollárt fogadott el Maryland kormányzójaként 1966-68 között. Építőipari vállalatok kenték meg, hogy adjon állami megrendeléseket, és biztos befutók lehessenek a kiírt pályázatokon.

Maga Nixon elnök sem volt feddhetetlen e téren. Amit kevesen tudnak: nemcsak a Watergate-botrány miatt kellett távoznia. Kiderült, hogy elnökségének évei alatt csak 15 ezer dollár jövedelem után adózott, holott évi jövedelme elérte a 200 ezer dollárt. A kongresszus vizsgálatot rendelt el. Nixon elismerte, hogy kihagyott „néhány” bevételi tételt adóbevallásából. 1973 decemberében adóbevallását a kongresszusi vizsgálóbizottság rendelkezésére bocsátotta. A bizottság megállapította, hogy Nixon 476 ezer 431 dollárral tartozik az amerikai APEH-nak, azaz az IRS-nek.

Közelebbi esetek (Oldaltörés)

Adrian Nastase. A vagyongyarapodás
 tisztázatlan.
De lássunk közelebbi, európai példákat! Svédországban tavaly októberben mondott le a frissen megalakult Reinfeldt kormány kereskedelmi minisztere, Maria Borelius. Alig egy hétig volt hivatalában, amikor a helyi lapok megírták, hogy babysittert alkalmazott, de nem fizetett utána adót, továbbá, Svédország déli részén off shore cégtől vásárolt nyaralót, és így nem kellett a teljes ingatlanadót megfizetnie. A miniszter ezek után nem kívánt hivatalában maradni.

Alig néhány napja Romániában Decebal Traian Remeş mezőgazdasági miniszter mondott le, azután, hogy nyilvánosságra került a közte és Ioan Avram Mureşan, hivatali elődje közti találkozást rögzítő videofelvétel, amelyből kiderült: az előd egy borítékot adott át a miniszternek. A boríték - az ügyészség szerint - Gheorghe Ciorbă vállalkozó 15 ezer eurós kenőpénzét tartalmazta, amellyel biztosítani kívánta, hogy neki ítéljenek bizonyos közbeszerzési pályázatokat. A 21 perces anyagból a román televizió pár perces videorészletet mutatott, és egy hanganyagot, amelyen az üzletember arról kérdezi Mureşant, átadta-e a pénzt Remeşnek.

Tavaly júniusban adta fel posztját az adócsalással és hivatali visszaéléssel vádolt Gheorghe Copos, a Tariceanu-kormány konzervatív párti (PC) miniszterelnök-helyettese. A vádirat szerint egymillió eurót nem fizetett be eltitkolt jövedelme után. A politikus 2004-ben, üzlettársa cégeivel Bukarestben és a vidéki városokban ingatlanokat vásárolt fel áron alul, majd pár nap leforgása alatt a megvásárolt épületeket, kereskedelmi célokat szolgáló ingatlanokat négy-ötszörös felárral továbbadta az üzlettársa és barátja által vezetett lottóvállalatnak.

Ugyancsak Romániában még mindig folyik a vizsgálat adócsalás és kenőpénz elfogadása ügyében Adrian Nastase volt miniszterelnök (2000-2004) ellen, aki 2006 márciusig a képviselőház elnöke volt. Nastase akkor mondott le házelnöki tisztjéről, amikor helyzete ezen a poszton tarthatatlanná vált a „Tamara néni egymillió dolláros örökségeként” elhíresült ügy miatt. A volt kormányfő ugyanis azzal magyarázta hirtelen vagyongyarapodását a 90-es években, hogy egymillió dollárt örökölt felesége 92 éves nagynénjétől, a szerény körülmények között élő Tamara Ceasov nyugalmazott tanárnőtől. Az is kiderült, hogy a szociáldemokrata politikus 1998-ban a piaci árnál mintegy huszonötször olcsóbban vásárolt telekingatlant Bukarestben. A korábbi tulajdonosok és az eladó személye azt sugallta az ügyészeknek, hogy a telket Nastase „fizetségképpen” kapta meg rendkívül előnyös feltételek mellett.

Távol áll tőlünk, hogy ezeknek az eseteknek a bemutatásával bárkit, vagy bármit is befolyásolni akarnánk. Mindenesetre tanulságos, hogy Ázsiában, Európában még olyan ügyeknek is konzekvenciájuk van, amelyek büntetőjogilag elévültek. A Japan Times Online azt követően, hogy Abe Shinzo kormányfő benyújtotta lemondását, így kommentálta az eseményt: „nem maradhatott hivatalában, hiszen elvesztette hitelét, most már akármit is csinál, nem hisznek neki.”

Dalmáth Lajos

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Itthon

Veres János még benne volt az áfacsaló cégben

Kabai Károly és Veres János nyírbogáti fémfelvásárló cége 1991 és 1994 között is hamis számlák alapján igényelt vissza áfát - olvasható ki bírósági iratokból, ám az ügy szálai akkor még elvarratlanok maradtak.

MTI Itthon

A Fidesz a jogtalan áfa-visszaigénylés miatt Veres távozását követeli

A Fidesz azt követeli a kormányfőtől, hogy váljon meg Veres János pénzügyminisztertől, akinek egyik cége, legalábbis Balsai István állítása szerint, még az 1990-es években fiktív számlák alapján igényelt vissza mintegy 55 millió forint áfát. Veres János és Kabai Károly cégének áfa-visszigényléséről az eheti HVG ír részletesen. Daróczi Dávid kormányszóvivő az ellenzéki politikus kijelentésére úgy reagált: a cégnek egy időben több ügyvezetője volt és Veres János felelősségi körébe csak a cég hitelezési ügyei tartoztak.

Vélemény

Kabai és Company fémmosodája

"Gyűjtsd a vasat és a fémet, ezzel is a békét véded” – hangzott a szlogen a Rákosi-érában. Kabai Károly 40 évvel később saját hasznára gyűjtött fémhulladékot, ám eközben nemcsak számlákkal csalt, hanem orgazdaként, ha közvetve is, de fémlopásra bátorította (ma is működő cégei révén a börtönből is bátorítja) az erre specializálódott bandákat. Aligha vigasz, hogy profitja egy részét feltehetően politikai célokra költötte.