Tetszett a cikk?

Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke szerdán írt nyílt levelében javasolta a másik három ellenzéki párt elnökének, hogy tervezett találkozójukon fogadjanak el egy, a parlamenti többség által megszavazható új adótörvény tervezetet, ha pedig ez nem megy, jöjjön az Országgyűlés föloszlatása és ami ezzel jár, az új választás. Mennyire komolyak e javaslatok, elfogadásuknak mennyi esélyük van? Komolyan gondolja-e az elnökasszony javaslatait?


Dávid Ibolya
Nehéz elhinni, hogy az MDF elnöke mindezt – különös tekintettel a gondolatmenet második részére – komolyan gondolja. Az, hogy a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ képviselői megállapodnak egy valamennyi képviselőjük által megszavazható adótörvényben, elvileg természetesen nem kizárt, de – figyelembe véve az SZDSZ rendkívül kényes helyzetét és megosztottságát – meglehetősen valószínűtlen. Pontosan tudják, hogy a szocialistákkal szemben kikényszerített adótörvény ellehetetlenítené a jelenlegi kormányt, jönne tehát így is, úgy is a „B terv”, az Országgyűlés föloszlatása.

Az új választás nemcsak, hogy az MSZP-t küldené padlóra, de az SZDSZ-nek sem állna érdekében; még a parlamentbe sem kerülne be, a Szonda Ipsos és a Medián egybehangzó felmérése szerint. A fenti két közvélemény-kutató cég szerint ugyanez a sors vár – ha a jelenlegi trendek maradnak – az MDF-re is. Nem véletlen, hogy a korábban az SZDSZ mellett dolgozó Török Gábor vezetése alatt álló, politikai elemzéseket készítő intézet, a Vision Consulting szeptember 2-i elemzése szerint az előrehozott választást „ egyelőre szinte teljesen kizárhatjuk ”. Már csak azért is, mert az SZDSZ-ben nem is kevesen rettegnek Orbán Viktor visszatérésétől, de ha már bekövetkezik, szeretnék minél későbbre halasztani..

Dávid Ibolya tehát az Országgyűlés föloszlatását aligha gondolhatja komolyan. Ezt a föltevést erősíti, hogy levelében az MDF elnöke siet kijelenteni: „ A Magyar Demokrata Fórum egyik megoldástól sem zárkózik el, azonban nem szabad felednünk, hogy a régióban eddig egyedül Magyarországon nem került sor rendkívüli országgyűlési választásokra a négyéves kormányzati ciklus lejárta előtt. A stabilitás értékét ebben az értelemben hasznos lenne tovább őriznünk. ”

Vagyis: nem eszik olyan forrón a kását – mintha Dávid Ibolya, szinte saját magával is vitázva, azt sugallná, végül is nem lenne baj, ha a választásokkal várni lehetne 2010-ig. Ebben az esetben ugyanis az MDF-nek van másfél éve arra, hogy összeszedje magát és bejusson a parlamentbe, ha nem is az eredetileg remélt tízszázalékos középpártként. Nem is csinálnak belőle titkot, szeretnék megnyerni azokat a szabadelvű szavazókat, akik eddig jobb híján az SZDSZ-re szavaztak, de akiknek elegük van a Szadi bénázásaiból. Mindenesetre nem ártana, ha az MDF az antidemagógnak látszó demagógiát legott zárójelbe tenné.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Dávid Ibolya levelét megírta - de még nincs reakció

Vasárnap délutánig még egyik párt sem válaszolt érdemben az MDF elnökének kezdeményezésére; Dávid Ibolya előző nap tett közzé nyílt levelet, melyben azt javasolta, hogy az ellenzéki pártok vezetői egyeztessenek a jövő évi költségvetési és adótörvényekről.

hvg.hu Itthon

Dávid Ibolya közös ellenzéki cselekvést sürget

Dávid Ibolya nyílt levélben fordult Fodor Gáborhoz, Orbán Viktorhoz és Semjén Zsolthoz, amelyben javasolja: az ellenzéki vezetők általa kezdeményezett találkozóján egyezzenek meg közös adótörvényben, ha pedig ez nem megy, döntsenek a parlament feloszlatásának támogatásáról. A levelet teljes terjedelmében ismertetjük.