szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Pénzmosással vádolt, csődbe jutott algériai iparmágnással fenntartott kapcsolataikról faggatja a rendőrség Franciaország két neves filmsztárját, Catherine Deneuve-öt és Gerard Depardieu-t, akiket az elmúlt években gyakran lehetett látni Abdelmounene Rafik Khalifa környezetében.

Öt órán át faggatta a 61 esztendős francia filmsztárt, Catherine Deneuve-öt szerdán a párizsi rendőrség különleges egysége, amely az illegalitásba vonult üzletember, Abdelmounene Rafik Khalifa sikkasztási ügyében nyomoz. A színésznőt főként arról az 50 ezer euró készpénzről kérdezték, amelyet Khalifától 2003-ban kapott a rövid életű párizsi Khalifa TV műholdas adó reklámozásáért.

A párizsi rendőrségtől származó értesülések szerint az 56 éves Gerard Depardieu, mintegy száz film nevezetes szereplőinek alakítója a jövő héten válaszol a nyomozók kérdéseire.

A világsztárt több alkalommal látták Khalifa estélyein, ő ugyanis előszeretettel vette körül magát hírességekkel. A két francia személyiség mellett Sting, Naomi Campbell, Bono, Melanie Griffiths és Pamela Anderson is részt vett a Khalifa Tévé programindításának tiszteletére szervezett estélyen, az algériai üzletember villájában, a francia Rivérán.

Depardieu elszánt védelmezője Khalifának, akit azzal vádoltak, hogy vagyonát az Algéria nagyhatalmú katonai tábornokaival folytatott üzelmek révén szerezte. 2002 szeptemberében Depardieu haragjában rasszizmussal vádolta a francia államelnöki poszt korábbi jelöltjét, a környezetvédők parlamenti képviselőjét, Noel Mamerét a Khalifát ért vádak miatt.

Abdelmounene Rafik Khalifa egy volt algériai miniszter 38 esztendős fia. Vállalatcsoportja 2003-ban adósságai és sikkasztással kapcsolatos vádak miatt csődbe jutott. Az üzletember soha nem szolgált magyarázattal arról, hogy honnan származik mintegy egymilliárd eurós vagyona, amellyel légitársaságot, catering-ügynökséget, gépkocsik bérelésével foglalkozó céget, építővállalatot, bankokat és egy-egy londoni, illetve párizsi tévéadót magába foglaló mesés birodalmat épített ki hét évvel ezelőtt.

A cégcsoportot az első csapások 2002 februárjában érték, amikor a Khalifa Bank menedzsereit kétmillió euró készpénz bejelentetlen szállítása miatt tartóztatták le az algíri reptéren, majd néhány nap múlva az algériai hatóságok a számvevőszék ellenőrzése alá helyezték a bankot. Nem sokkal ezután Franciaország is előzetes bűnvádi nyomozást indított pénzmosás alapos gyanújával.

Tavaly szeptemberben a francia rendőrség kihallgatta a Khalifa Bank felszámolásával megbízott Moncef Badsit, aki azt állította, hogy az algériai bank kétes ügyletei és a cégcsoport franciaországi vezetőinek költekezése között közvetlen kapcsolat mutatható ki.

Az algériai kormány kérésére az Interpol 2003 augusztusában „potenciálisan veszélyes” figyelmeztetéssel ellátott nemzetközi letartóztatási parancsot bocsátott ki Abdelmounene Rafik Khalifa ellen, akiről úgy vélik, hogy Nagy-Britanniában tartózkodik. A két ország között nincs kiadatási egyezmény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Francia művészet a filmekben

A francia művészet 400 éve a filmművészetben címmel tizenkét filmből álló ingyenes vetítéssorozatot indít hétfőn a budapesti Francia Intézet.

MTI Gazdaság

Júniustól épül az etyeki filmstúdió

Várhatóan jövő júniusban megkezdődnek Etyeken a filmstúdió építési munkálatai, 2006-ban pedig már filmforgatásra is alkalmas lesz a létesítmény, amely Demján Sándor birtokán, 15-16 hektáron terül mjad el.

MTI Kult

Sorstalanság: a nagy számok filmje

A februárban bemutatandó Sortalanság a magyar filmtörténet legnagyobb szabású vállalkozása; legalábbis az adatok tekintetében: Nobel-díjas mű, 920 milliós állami támogatás, mintegy 150 beszélő szereplő, Oscar-jelölt, Golden Globe-díjas stábtagok.

MTI Kult

Kiállításon Bunuel Elhagyottak című filmje

A madridi Szépművészeti Kör kiállítása arról emlékezik meg, hogy az UNESCO a világemlékezet részévé nyilvánította Luis Bunuel 1950-ben Mexikóban készült filmjét, az Elhagyottakat.

MTI Kult

Harminc játékfilm a februári szemlén

A február 1-én kezdődő Filmszemlén több mint harminc nagyjátékfilmet mutatnak be, köztük a Sorstalanságot; négyen kapnak életműdíjat, köztük Zenthe Ferenc. A Millenárison és a Mammutban rendezendő szemlét csaknem egészében a Magyar Mozgókép Közalapítvány finanszírozza.