szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Másfél éven belül elkezdik az új szarkofág építését a csernobili atomerőmű négyes blokkja fölé, amelyben 1986. április 26-án robbanás történt, és ahonnan akkor nagy tömegű radioaktív szennyezés jutott ki, beborítva Európa jelentős részét.

David Zsvanyija, a rendkívüli helyzetek ukrán minisztere jelentette be kedden Kijevben az építkezés megkezdésének határidejét, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy nem újabb veszedelem súlyos kényszerének hatására döntöttek így, szavai szerint ugyanis nem fenyeget olyan közvetlen veszély, hogy az a szarkofág, amelyet közvetlenül az atomszerencsétlenség után emeltek, tönkremegy, és újabb katasztrófa történik.

A tervezett új létesítmény, amely újabb védőpajzsként szolgál majd a negyedik reaktorblokk felett, 257 méter hosszú, 150 méter széles és 108 méter magas lesz. Tervezői szerint száz évre nyújt majd biztonságos védelmet egy újabb tragédia bekövetkezte ellen.

Ukrajna időről időre felhívásokat tesz közzé, pénzt kérve a gazdagabb országoktól a csernobili négyes reaktorblokkal kapcsolatos biztonsági intézkedésekre. Korábban több ország ígéretet tett jelentős összegű segélyezésre. A G8 - a hét legfejlettebb ipari országot és Oroszországot tömörítő csoport - összesen 160 millió dollárt ígért, ezen belül az Egyesült Államok 45 milliót, Oroszország ötmilliót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Kórházban van a Csernobil miatt bebörtönzött professzor

Jurij Bandajevszkij fehérorosz orvos szakértő azt vizsgálta, hogyan hat a sugárzás a csernobili atomkatasztrófa által szennyezett területek lakóinak egészségére. Három éve nyolc évi börtönbüntetésre ítélték, mert bírálta a hatóságokat az atomerőmű-baleset következményeinek kezeléséért.

Világ

Tizenkilenc éve történt a csernobili katasztrófa

Tizenkilenc éve, 1986. április 26-án következett be a volt Szovjetunió területén, az ukrajnai Csernobilban a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége. A csernobili robbanás rádöbbentette az emberiséget, hogy az atomenergia még békés célú felhasználás esetén is beláthatatlan veszélyek forrása lehet, ha gondatlanul kezelik.

Itthon

Magyarok okozta "Csernobiltól" tartanak az orosz zöldek

Orosz környezetvédők az kérték Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöktől, hogy a kiégett atomfűtőelemeket ne szállítsák vissza az uráli régióba. A zöldek szerint a visszaszállított fűtőelemek feldolgozása során mára húsz csernobili katasztrófának megfelelő radioaktivitású hulladék halmozódott fel.