szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meginogni látszott csütörtök este a dán kormányfő is az uniós alkotmányról őszre tervezett dán népszavazás ügyében.

Anders Fogh Rasmussen, aki villámlátogatást tett Tony Blair Downing Street-i hivatalában, a megbeszélés után a BBC-nek azt mondta: Dánia is népszavazást tervez őszre az uniós alkotmányról, de ennek sorsa attól függ, hogy az EU jövő heti csúcstalálkozója milyen döntés születik az alkotmányos szerződésről.

A brit kormány, amely az eredeti tervek szerint jövő tavasszal tartana referendumot a kibővített unió működőképességének fenntartására kidolgozott szerződésről, már a héten bejelentette, hogy az elutasító francia és holland népszavazás után leveszi a napirendről a brit referendum törvényi előkészítését.

Tony Blair a dán kormányfővel tartott eszmecsere után éles hangon utasította vissza Jacques Chirac francia elnök azon csütörtöki felvetését, hogy Nagy-Britanniának "szolidaritási gesztusként" le kellene mondania a több húsz éve neki járó uniós visszatérítésről.

Blair kijelentette: Nagy-Britannia még a jelenleg évi 3,16 milliárd fontos visszatérítéssel együtt is a francia befizetés 2,5-szeresét teljesíti az uniós kasszába, a visszatérítés nélkül pedig a 15-szörösét teljesítené. "Ez a mi gesztusunk" – mondta a kormányfő.

A brit visszatérítést még Margaret Thatcher volt konzervatív kormányfő harcolta ki 1984-ben - szállóigévé vált korabeli mondása szerint "kérem vissza a pénzemet!" -, arra hivatkozva, hogy méltánytalan Nagy-Britanniával kifizettetni a brit gazdálkodóknál sokkal jobb adottságok közepette termelő francia farmerek támogatását.

A brit visszatérítést az utóbbi időben sok támadás éri; legutóbb José Manuel Durao Barroso EU-bizottsági elnök jelentette ki minapi londoni előadásában, hogy Nagy-Britannia ma már sokkal gazdagabb ország, mint húsz éve volt, és így nincs szüksége erre a pénzre, amit a szegényebb új tagállamok támogatására lehetne fordítani.

A brit kormány e véleményekre reagálva már jelezte, hogy megvétóz minden olyan kísérletet, amely a visszatérítés megszüntetésére irányul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.

eurohirek.hu Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

MTI Világ

Európai reakciók a holland népszavazásra

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende szerdán tévényilatkozatban sürgette az EU többi tagját, hogy igyekezzenek ratifikálni az unió új alkotmánytervezetét. Így nyilatkozott a német kancellár, Gerhard Schröder is: a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell, mondta.

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.