szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ehud Olmert izraeli kormányfő "az utóbbi hetekben" II. Abdalláh jordániai király ammáni palotájában titokban találkozott magas rangú szaúdi tisztségviselőkkel – jelentette a Jediót Ahronót izraeli napilap.

A lap szerint a találkozót a király és Meir Dagan, a Moszad izraeli hírszerző szolgálat vezetője szervezte meg. Olmertet kabinetfőnökével, Jórám Turboviccal és katonai attaséjával, Gadi Samni tábornokkal együtt az egyik éjszaka szállították helikopteren a jordániai fővárosba.

A több óra hosszáig tartó tárgyalás fő témája az atomfegyver birtoklására irányuló iráni törekvés jelentette veszély volt, valamint a "síita terrorizmus" terjedése a térségben. Olmert és szaúdi tárgyalópartnerei, akiknek kilétét a Jediót Ahronót nem közölte, megállapodtak abban, hogy a hírszerző szolgálatok együttműködnek Teherán atomprogramja ügyében.

A miniszterelnök elmondta azt is, hogy semmilyen gesztust nem tesz a palesztinoknak addig, amíg kormányukat a radikális Hamász vezeti, s amíg szabadon nem engedik a júniusban elhurcolt Gilád Salit izraeli tizedest.

Olmert egy múlt heti rádióinterjújában utalt arra, hogy nem sokkal korábban találkozott a szaúdi királyi család egyik tagjával, de kétértelmű választ adott újságíróknak arra a kérdésére, hogy valóban megtörtént-e a szóban forgó ammáni találkozó.

A Jediót Ahronót szerint a miniszterelnök közölte a szaúdi tisztségviselőkkel, hogy Izrael szerint nem lehet tárgyalási alap Szaúd-Arábia közel-keleti békekezdeményezése, amelyet az arab országok 2002-es bejrúti csúcsértekezletükön elfogadtak közös álláspontjuknak. Eszerint ha Izrael az ENSZ 242. számú határozatának megfelelően kivonul az általa 1967 óta megszállva tartott arab területekről, s "kielégítő" módon rendezi a palesztin menekültek ügyét, akkor az arab országok béke-megállapodást kötnek a zsidó állammal, és normalizálják vele kapcsolataikat.

Olmert közölte, hogy Izrael a palesztinokkal való tárgyalásokon az útitervnek nevezett békekezdeményezést tekinti alapnak, amelyet az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország alkotta "kvartett" dolgozott ki. Az útiterv független palesztin állam létrehozásáról szól, de 2003-as meghirdetése óta csak papíron létezik.

Szaúd-Arábia – amelynek soha nem voltak diplomáciai kapcsolatai Izraellel – határozottan tagadta, hogy tisztségviselői bármilyen izraeli tisztségviselővel kapcsolatba léptek volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nagy zűr az izraeli vezérkarban

Az izraeli hadsereg vezérkari főnöke felfüggesztett egy magas rangú tábornokot, amiért bírálta a Hezbollah libanoni síita szervezet elleni nyári háború irányítását és a kormány politikáját – jelentette be közleményben a hadsereg.

MTI Világ

Korrupciós gyanú az izraeli miniszterelnök ellen

Büntetőjogi vizsgálat megindítását javasolta Izrael főszámvevője Ehud Olmert miniszterelnök ellen azzal gyanúval, hogy még kereskedelmi miniszterként "nem helyénvaló" politikai kinevezéseket hajtott végre.

MTI Világ

Hét Hamász-káder izraeli kézen

A Hamász palesztin mozgalom újabb hét káderét – köztük két városi tanácsost – tartóztatta le az izraeli hadsereg, egy palesztint pedig lelőttek.

MTI Világ

Abbász tárgyalna a palesztin egységkormányról

Mahmúd Abbász palesztin elnök a hét elején találkozik a kormányon lévő radikális Hamász szervezet vezetőivel, hogy felújítsák elakadt tárgyalásaikat a palesztin egységkormány létrehozásáról.

MTI Világ

Kétezer német vonul be Libanonba

Alig néhány nappal a berlini parlament sorsdöntőnek tartott ülése előtt sajtójelentések szerint konkrét formát öltött a német részvétel a libanoni ENSZ-békefenntartó erőben.

MTI Világ

Terrortámadást hiúsítottak meg Jemenben

A jemeni biztonsági erők meghiúsítottak pénteken két olyan "terrortámadást" az ország délkeleti részén, amelyet olajlétesítmények ellen kíséreltek meg elkövetni ismeretlen fegyveresek - közölte egy jemeni biztonsági forrás és az al-Dzsazíra pánarab televízió.

MTI Világ

Katar is katonákat küld Libanonba

Az arab országok közül elsőként Katar is felajánlott katonákat a libanoni ENSZ-békefenntartó erőbe, s 200-300 katonát küldene a cédrusok földjére.

MTI Világ

Feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot

Az ENSZ libanoni békefenntartó ereje (UNIFIL) szerint feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot pénteken, miután délben megkezdte a libanoni partok ellenőrzését egy ideiglenes nemzetközi haderő.