szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni nemzetközi jogi és emberi jogi szakértők keményen bírálták a Szaddám Huszeinre vasárnap kimondott halálos ítéletet és az ahhoz vezető pert, egy stratégiai elemző ugyanakkor az MTI-nek nyilatkozva valószínűtlennek mondta, hogy a volt iraki elnököt valóban ki fogják végezni.

Sonya Sceats, a legnagyobb londoni külpolitikai elemző műhely, a Királyi Külügyi Intézet nemzetközi jogi kutatási programjának szakértője a halálos ítélet ismertetése után, vasárnap közzétett szakvéleményében azt írta: jóllehet a per hemzsegett a szabálytalanságoktól, az eljárás mégsem vált azzá "a teljes jogi romhalmazzá", amitől korábban sok bíráló tartott. Sceats szerint a büntetőügyet megfelelően felépítették, a hatalmas biztonsági kockázatok ellenére tanúk vonultak fel és tettek vallomást, és jelentős mennyiségű, zömmel egyértelmű bizonyítékot tártak a bíróság elé. A valós probléma az, hogy a bíróság nem volt képes megőrizni függetlenségét. Teljesen egyértelmű, hogy politikusok jelentős mértékben beavatkoztak az eljárásba; a per főbírája az idén le is mondott, az elviselhetetlen mértékű politikai beavatkozásra hivatkozva, és az iraki miniszterelnök hetekkel ezelőtt nagy bizonyossággal megjósolta a halálos ítéletet.

Sceats már tavaly októberben, a Huszein-per kezdetének előestéjén azt írta akkori elemzésében, hogy aggályos jelek mutatkoznak a bagdadi per méltányosságával kapcsolatban, és többen attól tartanak, hogy az iraki törvényszék a gyors ítélethozatalt a megfelelő eljárás követelménye elé helyezi. Vasárnap, a halálos ítélet kimondása után közzétett szakvéleményében a Chatham House elemzője felfedte: a pert ismerő bennfentesek szerint mindez csak a jéghegy csúcsa abban az értelemben, hogy milyen mértékű volt a politikai befolyás a Huszein elleni bírósági eljárás során. Sceats úgy vélekedett: ahogy az iraki biztonsági helyzet romlott, a jelek szerint úgy erősödött a politikai vezetés nyomása a bírákra annak érdekében, hogy a pert gyorsan zárják le, és Huszeint ítéljék halálra.

Élesen elítélte Szaddám Huszeinre és két vádlottársára kiszabott halálbüntetést vasárnap Londonban kiadott nyilatkozatában az Amnesty International, amely szintén úgy vélekedett, hogy az ítélethez vezető per súlyosan elhibázott és méltánytalan volt. A világ legnagyobb emberi jogi szervezete arra a következtésre jutott, hogy politikai beavatkozás ásta alá az eljáró törvényszék függetlenségét és pártatlanságát. A bíróság arra sem volt képes, hogy megfelelő védelmet biztosítson a tanúknak és a védőügyvédeknek, akik közül hármat meg is öltek. Huszeintől az elfogása utáni első évben megtagadták a jogi tanácsadást, és az ügyvédei által a per során benyújtott panaszokkal a törvényszék nem foglalkozott megfelelően - áll a szervezet állásfoglalásában. A per első szakaszát jellemző súlyos hiányosságok miatt az Amnesty International felszólítja az iraki kormányt, hogy a fellebbviteli szakaszban külföldi bírákkal egészítse ki a törvényszéket, vagy utalja az ügyet nemzetközi bíróság elé - áll az emberi jogi csoport vasárnapi londoni felhívásában.

Huszein kivégzését ugyanakkor gyakorlatilag kizártnak mondta vasárnap az egyik vezető londoni stratégiai szakértő. Paul Beaver, a Beaver Westminster nevű londoni biztonságpolitikai kutatóintézet igazgatója, az alsóház védelmi bizottságának tanácsadója az MTI-nek azt mondta: Szaddám Huszein kivégzésének "értéke rendkívül korlátozott". Az ítélet ellen fellebbezni fognak, és a fellebbviteli eljárások során újból megállapítják majd a volt iraki elnök bűnösségét népirtásban és emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekben, mivel ez a felelősség teljesen egyértelmű. Mindazonáltal Huszein börtönben fogja tölteni élete hátralévő részét, és "ágyban, öreg emberként fog meghalni" - vélte a londoni stratégiai szakértő.

Beaver szerint nagyon fontos volt annak a látszatnak a megőrzése, hogy Szaddám Huszein felett "nem a győztesek igazságszolgáltatása érvényesül", és nem nürnbergi típusú eljárás indul, amelynek során britek és amerikaiak ítélkeztek a náci háborús bűnösök felett, hanem iraki bíróság vonja felelősségre a volt diktátort. Végül is "bizonyos mértékig" ez történt, a beterjesztett bizonyítékok alapján egyértelmű, hogy Huszein felelős a terhére rótt bűncselekményekért, és a halálos ítélet az iraki jogszabályi keretek között még helyénvaló is. A nagy probléma azonban az, hogy semmiképpen sem szabad úgy tűnnie: Huszein kivégzésének bármi köze lenne az amerikaiakhoz, márpedig ezt a látszatot nagyon nehéz lenne elkerülni - tette hozzá a szakértő, aki szerint a halálos ítéletet a fellebbviteli eljárásban életfogytiglani börtönre fogják változtatni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Halálra ítélték Szaddám Huszeint

Halálra ítélték vasárnap első bagdadi perében Szaddám Huszein volt iraki elnököt. Az előző rendszer vezető tisztségviselőinek bűnpereiben eljáró iraki különleges törvényszék ítélete szerint akasztófán végzi a volt forradalmi bíróság vezetője is.

MTI Világ

Automatikus fellebbviteli eljárás Szaddám Huszein ügyében

Automatikus fellebbviteli eljárás kezdődik hétfőn a halálra ítélt volt iraki elnök, Szaddám Huszein és három vádlott-társa ügyében - közölte vasárnap az előző iraki rendszer vezetői tisztségviselőinek ügyeiben eljáró különleges bagdadi törvényszék egyik bírája.