szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem tudni, pártvonalon lesznek-e következményei a demokrata (PD) Vasile Blaga román belügyminiszter által, a tárca nevében kiadott nyilatkozatnak, miszerint „semmiféle törvényes előírás nem tiltja meg a közvélemény konzultálását, mint amilyet a Székely Nemzeti Tanács (SzNT) szervezett”.

A belügyminiszter kiállása azért is meglepte a román közvéleményt, mert úgy Traian Basescu államfő, mint Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök illegálisnak bélyegezte a múlt hét végén Hargita, Kovászan és Maros megyékben szervezett voksolást. Blaga határozottan kijelentette, amit az SzNT rendezett, az nem referendum, mert nem az erre vonatkozó 3/2000-es törvény minden előírását betartva szervezték meg, és nincs olyan törvény, amely, függetlenül attól, mi a feltett kérdés, megtiltson hasonló konzultációt.

Az ügy azért is érdekes, mert a liberális párti kormányfő arra utasította Blagát, hivatalból indítson eljárást az SzNT ellen, de a minisztert pártfőnöke, Emil Boc, a PD elnökének a referendummal kapcsolatos elítélő nyilatkozata sem rendítette meg, mert azt üzente, hogy a belügyminisztérium nincs szüksége sem az ellenzéki sem a kormánypárti politikusok átmutatásaira, anélkül is teszik kötelességüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sólyom: "meg kellett magyarázni az autonómia értelmét"

A kulturális és területi autonómia, illetve az önálló magyar karok értelmét próbálta elmagyarázni vendéglátóinak hétfőn Bukarestben Sólyom László köztársasági elnök, aki a magyar újságíróknak számolt be tárgyalásainak eredményeiről.

MTI Világ

Romániai magyarok: nem csodaszer az autonómia

Csak részleges megoldást kínál az autonómia a romániai magyarok szerint sajátos problémáik megoldására - derül ki abból a Kolozsváron prezentált közvélemény-kutatásból, amely a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megrendelésére készült.