szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Falat emel az amerikai hadsereg az iraki főváros javarészt síiták lakta Adzamíja negyedében egy tömbben élő szunnita közösség köré, hogy megvédje őket a felekezetközi erőszaktól - közölte az amerikai haderő.

Az elképzelés szerint az öt kilométer hosszú, helyenként 3,5 méter magas fal teljesen körülfogja majd a Tigris folyó keleti partján elterülő negyed szunnita lakosságát: csak iraki katonák által ellenőrzött kapukon lehet majd bejutni oda. Az amerikai szárazföldi haderő 407. dandárjának támogató zászlóalja április 10-én kezdte építeni a falat. Az építkezéssel párhuzamosan szigorúbb biztonsági intézkedéseket léptetnek életbe a szunnita enklávéval szomszédos síita lakókörzetekben.

Az iraki és az amerikai erők régóta cementfalakkal erősítik meg a robbanóanyaggal megrakott autókkal elkövetett öngyilkos merényleteknek különösen kitett piactereket és a koalíciós támaszpontokat Bagdadban és Irak más városaiban egyaránt - az észak-iraki Tell-Áfár városát például teljes egészében homokzsákokkal vették körül -, de az eddig nem fordult elő, hogy lakókörzeteket különítsenek el felekezeti alapon.

Igaz, a The Wall Street Journal című amerikai lap április 5-én már hírt adott arról, hogy az amerikai haderő falat emelt a többségében szunnita dél-bagdadi Dúra negyedben, hogy elválassza egymástól a szunnita és síita részeket. Az Independent című brit lap pedig április 11-i számában tudni vélte, hogy az amerikaiak több bagdadi városrész körülzárását tervezik, s a lezárt lakónegyedekbe csak újonnan kibocsátott személyi okmányok felmutatása fejében engedélyezik majd a belépést.

William Caldwell, az Irakba vezényelt koalíciós erők vezető szóvivője a Pentagon által kiadott Stars and Stripes című - szerdán megjelent - lapban úgy nyilatkozott, nincs tudomása arról, hogy fallal választanák el egymástól a szunnita és a síita enklávékat Bagdadban. "Bagdad egyesítése a célunk, nem pedig (a főváros) különálló enklávékra való felosztása" - mondta.

Közben Tell-Áfárban a hatóságok csütörtöktől fogva meghatározatlan időre kijárási tilalmat vezettek be, miután
szélsőségesek röpiratokon vegyi anyagokkal elkövetett merényletek végrehajtásával fenyegetőztek. Az észak-iraki városból több tucatnyi szunnita arab család menekült el, miután síita fegyveresek és rendőrök lemészároltak csaknem félszáz szunnitát bosszúból azért a múlt havi merényletért, amelyben teherautóba rejtett pokolgéppel 152 embert öltek meg feltételezhetően szunnita szélsőségesek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Asz-Szadr síita híveinek tömegtüntetése Bagdadban

A külföldi csapatok távozását követelte Irakból az a több ezer síita tüntető, akik hétfőn, a Huszein-diktatúra megdöntésének négyéves évfordulóján érkeztek a dél-iraki Nedzsefbe, Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok előző napi felhívásának eleget téve.

MTI Világ

Beiktatták az új bagdadi amerikai nagykövetet

Az Irak előtt álló nehéz időkről beszélt beiktatásán Ryan Crocker új bagdadi amerikai nagykövet, aki úgy ítéli meg, hogy hazája legkritikusabb külpolitikai misszióját veszi át.

MTI Világ

Kettős pokolgépes merényletben meghaltak 18-an Bagdadban

Gépkocsiba rejtett pokolgéppel elkövetett kettős robbantásos merényletben meghalt 18 ember vasárnap Bagdad síiták lakta egyik délnyugati negyedében, illetve a fővárostól 20 kilométerrel északra összeütközött és lezuhant két amerikai helikopter, két katona életét követelve.

MTI Világ

Százhetven halott a mai bagdadi merényletekben

Négy különböző robbantásos merénylet 166 halálos áldozatot szedett szerdán az iraki fővárosban, ezek közül a legvéresebb 118 ember életét oltotta ki. Négy ember fegyveresek öltek meg. A mai merényletek követelték a legtöbb áldozatot azóta, hogy két hónapja nagyszabású iraki-amerikai biztonsági akció kezdődött Bagdadban.