Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz államfő csütörtökön megerősítette, mandátumának 2008. márciusában lejáró ideje után nem marad az államfői székben. Az orosz parlament két háza előtt mondott beszédében ugyanakkor hozzátette: korainak tartja, hogy politikai végrendelet írásába kezdjen.

Putyin hagyományos értékelő beszédében moratóriumot hirdetett az európai hagyományos haderő csökkentéséről szóló nemzetközi szerződés orosz részről való betartására. „A moratórium mindaddig érvényben marad, amíg valamennyi NATO-tag nem ratifikálja az egyezményt, s az észak-atlanti szövetség nem kezdi meg saját kötelezettségeinek teljesítését. A kérdést fel kell vetni a NATO-Oroszország csúcson is, s ha nem lesz előrelépés, fontolóra kell venni a szerződés végleges felmondását” – mondta Putyin a jelenlévők tapsa közepette. Putyin nem csak azt kifogásolta, hogy a NATO növeli katonai jelenlétét az Oroszországhoz közeli új NATO-tagállamok területén: ismét bírálta, hogy az Egyesült Államok Csehország és Lengyelország területére akarja telepíteni egy új rakétaelhárító rendszer elemeit.

Putyin szerint egyébként külföldön sokan vannak, akiket zavar Oroszország folyamatos felemelkedése, és ezek – a meg nem nevezett – erők egyre nagyobb mértékben igyekeznek beavatkozni az ország belügyeibe. „Egyre több pénz érkezik az országba azok támogatására, akik el akarják rabolni hazánk gazdasági és politikai függetlenségét” – hangsúlyozta Putyin, s közölte, a külső rosszakarók részben a demokrácia ideológiáját pajzsként hordozva akarják meggyengíteni a 143 milliós államot.

Korábbi beszédeihez hasonlóan az orosz elnök nagyra értékelte az előző évben elkért eredményeket – megállapította hazája bekerült a világ tíz legnagyobb gazdasága közé – s újabb jelentős fejlesztési programokat kezdeményezett. Egyebek mellett azt javasolta a kormánynak, hogy százmilliárd rubelt költsön az oroszországi úthálózat fejlesztésére, majd további 250 milliárd rubelt helyezett kilátásba az orosz polgárok lakáskörülményeinek javítására. Javaslatai szerint az utóbbit a Jukosz olajipari vállalat elemeinek eladására rendezett árveréseken befolyt összegekből kell majd finanszírozni.

Oroszországnak létre kell hoznia egy globális energetikai holdingot – javasolta Putyin, s hozzátette, az új óriásvállalatnak bel- és külföldön is jelentős szerepet kell játszania. Az államfő szerint Oroszországban alapvetően át kell alakítani az energiaellátást, s a 2020-ig tartó program keretében 12 ezer milliárd rubelt kell költeni az ország „újra áramosítására”. Fontos szerepet szán a politikus az atomerőműveknek is. „a Szovjetunió létezésének idején harminc atomblokk épült, míg az elkövetkező 12 évben legalább 26 készül majd el” – magyarázta.

Az eddigi leghosszabb, 74 percig tartó értékelő beszédet 46-szor szakították félbe tapssal, az egyik legnépszerűbb mondat az volt, amikor Putyin közölte, még nem akar politikai végrendeletet írni.

Németh András/ Moszkva
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Putyin-ellenesek csatája rendőrökkel

Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenfeleiből álló tüntető menet több száz tagja összetűzött Szentpéterváron a rendfenntartó erőkkel, s "Putyin nélküli Oroszországot" kiáltásokkal áttörte a rendőrkordont a Néva-parti város főútján.

Világ

Putyin és az új orosz elit

A múlt heti moszkvai kormányátalakítás után egyértelműnek látszik, hogy a jövő évi elnökválasztás után is a Putyin-féle új orosz elit marad hatalmon.

MTI Világ

Kaszparovot is őrizetbe vették a Putyin-ellenes moszkvai tüntetésen

Garri Kaszparov volt sakkvilágbajnokot, orosz ellenzéki vezetőt is őrizetbe vette szombaton a rendőrség a Vlagyimir Putyin elnök elleni, a hatóságok által betiltott moszkvai tüntetésen – közölte a Kaszparov vezette Polgári Egységfront szóvivője, Marina Litvinovics.