szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai Republikánus Párt megvonhatja a támogatást George Bush elnöktől Irak ügyében, ha a jelenlegi háborús politika őszig nem hoz sikert - jelentette ki a washingtoni képviselőház kormánypárti frakciójának vezetője.

John Boehner, a republikánusok alsóházi vezetője a Huffingtonpost hírportál hétfői jelentése szerint ugyanakkor azt is mondta, hogy Bush csapaterősítési elképzelését a kongresszusnak egyelőre támogatnia kell, a finanszírozást nem lehet feltételekhez kötni.

A demokraták ezzel szemben azon az állásponton vannak, hogy nem lehet nem feltételekhez kötni a háborús költségvetés kérdését.

Bush a múlt héten megvétózta az afganisztáni és iraki háborús műveletek folytatását biztosító 124 milliárd dolláros pótköltségvetést, mivel a demokraták a tervezet részeként azt követelték, hogy az iraki csapatkivonás legkésőbb október 1-jéig kezdődjön meg.

Boehner közölte, hogy a Bush által beígért 30 ezer katonának még csak egy része érkezett meg Irakba és a Republikánus Párt esélyt akar adni ahhoz, hogy a bagdadi biztonsági terv sikerrel járjon. Mint hozzátette, az elkövetkező 3-4 hónapban kiderül, hogy a terv beválik-e, a kezdeti visszajelzések mindesetre biztatóak. Leszögezte: ha szeptemberig-októberig kiderül, hogy nem működik a jelenlegi terv, akkor jön a B-verzió, vagyis a csapatkivonás.

A liberális Huffingtonpost megjegyzi: a republikánusok mindeddig szilárdan támogatták Bush egyre népszerűtlenebb háborús politikáját, egyebek között a csapaterősítést, valamint hogy a kongresszus ne szabjon feltételeket az amerikai katonai jelenléthez.

A portál szerint Boehner nyilatkozata azt jelzi: a Republikánus Párton belül mind nagyobb az aggodalom, hogy Bush politikájának támogatása komoly károkat okozhat a pártnak, végső soron a republikánus elnökjelölt vereségéhez vezethet a 2008 novemberi választáson.

A nagy tekintélyű Richard Lugar szenátor, a szenátus külügyi bizottságának rangidős republikánus tagja egyetértett Boehner értékelésével. Közölte, hogy az iraki műveleteket irányító David Petraeus tábornoknak jelentést kell majd tennie Washingtonban, ami alapján dönteni lehet a hogyan tovább kérdéséről.

A tavaly novemberi parlamenti választásokon a képviselőházban többséget szerzett demokraták viszont nem akarnak további haladékot adni Bushnak, a csapatkivonási menetrend kijelöléséhez ragaszkodnak. Charles Ragnel New York-i képviselő kijelentette, "nevetséges azt hinni, hogy ilyen könnyen feladjuk a harcot". Azt mondta, az iraki háború nem a kongresszus, hanem az amerikai nép háborúja, és az amerikai nép a parlamenti választáson már üzent a Fehér Háznak, amely nem akarja meghallani a nép hangját. Meggyőződése, hogy a háború finanszírozását feltételekhez kell kötni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush tárgyalna, de biztosan vétózni fog

George Bush amerikai elnök hétfőn közölte, hogy együtt akar működni a demokratákkal, hogy kompromisszumra jussanak az iraki háborúval kapcsolatos törvényjavaslat kapcsán, még ha meg is vétózza az amerikai csapatok iraki kivonásának határidejét előíró törvénytervezetet.

MTI Világ

Bush fittyet hány az Irak-ellenes határozatra

George Bush amerikai elnök közölte, közönnyel viseltetik az iraki csapaterősítést elítélő képviselőházi határozat iránt, amelyről kedden kezdődött háromnapos vita a washingtoni kongresszus alsóházában.

MTI Világ

Az amerikai szenátus rábólintott az iraki csapatkivonásra

Az amerikai képviselőház után a szenátus is elfogadta az afganisztáni és iraki katonai szerepvállalás költségvetéséről szóló törvényjavaslatot, amely előírja az elnök számára az iraki csapatkivonást. Bush ismét jelezte, hogy megvétóz minden olyan kezdeményezést, amely kivonási menetrendet szab meg.