szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Katonai megállapodást kötött pénteken Észak- és Dél-Korea, lehetővé téve, hogy több mint fél évszázad után átgördülhessen az első vonatszerelvény a két ország közötti megerősített fegyverszüneti vonalon - közölte a szöuli védelmi minisztérium.

Városkép Észak-Koreából. Most fejlődhet a közlekedés
© Artemij Lebegyev
A koreai háború (1950-1953) alatt szakadt meg a Koreai-félsziget északi és déli része közti vasúti összeköttetés, és azóta sem állt helyre. Két átvezető vasúti pályát nemrégiben helyrehoztak a 2000-es észak-déli csúcstalálkozón elhatározott megbékélési projektek egyikeként, de a felek különféle - katonai, biztonsági természetű - vitái miatt nem lehetett eddig elindítani a próbajáratokat. A megállapodás létrejöttével talán elhárultak az akadályok. Az első próbajárat indítását a jövő hét közepére tervezik.
 
A felek katonai küldöttségeinek négynapos panmindzsoni tárgyalásán létrejött egyezség lényege, hogy Szöul és Phenjan kölcsönösen katonai jellegű biztonsági garanciákat nyújt egymásnak a próbajáratok lebonyolításának idejére. A gazdasági és egyéb természetű kapcsolatok élénkülése ellenére a két hadsereg még mindig nagy gyanakvással tekint egymásra, feszülten figyeli a másik minden lépését.
 
A dél-koreai Yonhap hírügynökség jelentése szerint Szöul hosszú távra szóló megállapodást szeretett volna kötni a vasúti és a közúti átkelések biztonságának kölcsönös szavatolásáról, az északi fél azonban nem. A megkötött egyezség csak a próbajáratok biztonságának szavatolásáról szól, illetve egy olyan kitételt is tartalmaz, amely szerint a felek folytatják konzultációikat a katonai konfliktusok megelőzésének kérdéseiről.
 
Valószínűleg júliusban zajlanak le a következő tárgyalások a két állam katonai küldöttségei között.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az észak-koreai gyerekek húsz százaléka éhezik

Az észak-koreai gyerekek húsz százaléka rosszul táplált, és a helyzet még romolhat, ha a jelenlegi nukleáris krízis tovább hátráltatja a humanitárius segélyek eljutását a rászorulókhoz - közölték csütörtökön Phenjanban dolgozó UNICEF-munkatársak.

MTI Világ

Észak-Korea elkötelezett az atomprogram felszámolása iránt?

Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője közölte szerdán Pekingben: az észak-koreai vezetők biztosították őt, hogy Phenjan elkötelezett az ország atomprogramjának felszámolásáról kötött hatoldalú szerződés iránt.