szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője közölte szerdán Pekingben: az észak-koreai vezetők biztosították őt, hogy Phenjan elkötelezett az ország atomprogramjának felszámolásáról kötött hatoldalú szerződés iránt.

A kommunista rendszer vezetői követelték ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok is teljesítse a megállapodásban vállalt kötelezettségeit, és oldja fel az Észak-Koreával szemben alkalmazott pénzügyi szankcióit. Jelezték: addig nem engedik vissza Észak-Koreába a NAÜ 2002-ben kiutasított ellenőreit, amíg az amerikai pénzügyi szankciók érvényben vannak.

Észak-Korea nem állt elő a megállapodáson túli, pótlólagos követelésekkel, és késznek mutatkozott a február 13-án megkötött hatoldalú egyezség végrehajtására - mondta Baradei Pekingben, ahol Phenjanból visszatérőben sajtóértekezletet tartott. 

A NAÜ-főigazgató cáfolta azokat a sajtójelentéseket, amelyek szerint elfoglaltságára hivatkozva nem fogadta őt Kim Kje Gvan észak-koreai külügyminiszter-helyettes, a hatoldalú tárgyalásokon részt vevő phenjani küldöttség vezetője. Mint mondta, valóban nem találkozott a delegációvezetővel, de ennek oka az észak-koreai politikus betegsége volt. Tárgyalt viszont egy külügyminiszter-helyettessel, a legfelsőbb népi gyűlés (parlament) elnökségének alelnökével és az észak-koreai atomügynökség egyik illetékesével, aki a jongbjoni létesítményért felelős.

A NAÜ első számú tisztségviselője hasznosnak nevezte kétnapos phenjani látogatását. Mint mondta, a NAÜ és Phenjan közelebb jutott 2002-ben megszakított kapcsolatainak rendezéséhez.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Phenjan Tokiót fenyegeti

Észak-Korea "szigorú ellenintézkedéseket" helyezett kilátásba Japánnal szemben arra az esetre, ha a szigetország újabb szankciókat vezetne be Phenjan ellen az általa bejelentett atomkísérlet miatt.

Hét nap

Phenjani ajánlat

Évi több mint félmillió tonna fűtőolajért cserébe Észak-Korea hajlandó lenne leállítani Jongbjonban működő egyetlen...

Melléklet

Atomfélelmek: phenjani robbantás, teheráni dúsítás

Megdöbbentette a világot, hogy Észak-Korea október 9-én közölte: föld alatti nukleáris kísérletet hajtott végre. Bár a bejelentést sok szakértő kétkedéssel fogadta, és a kísérlet sem a terveknek megfelelően sikerült, amerikai hírszerzési adatok szerint a teszt körzetében valóban mértek radioaktivitást. Észak-Korea júliusban rakétákat is kilőtt, szintén felemás sikerrel: a Taepodong-2 elvileg képes elérni az USA területét, ám a kísérletnél rövid röppálya megtétele után a tengerbe zuhant. Mindkét akciót elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT), amely a nukleáris kísérlet után szankciókat is elfogadott Phenjan ellen, ám a határozottabb - végső soron katonai megoldást is engedélyező - szövegezést elutasította a testület két vétójoggal rendelkező tagja, Oroszország, valamint Kína, Észak-Korea utolsó szövetségese. Elemzők szerint Phenjan engedményekre akarja szorítani az USA-t; egyebek mellett gazdasági segítségre számít, valamint arra, hogy az 1953-ban véget ért koreai háborút tűzszünet helyett formális békeszerződéssel zárják le. Az év végén Phenjan ismét hajlandó volt részt venni az atomprogramjáról tartott hatoldalú - a két Korea mellett az USA-t, Oroszországot, Japánt és Kínát asztalhoz ültető - tárgyalásokon.

MTI Világ

Irán iratokat adott át a NAÜ-nek a natanzi erőműről

Irán több hónapi halogatás után dokumentumokat adott át a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreinek a natanzi urándúsító létesítményében folyó munkáról - az erről szóló, csütörtökön lábra kapott híreket diplomáciai forrásból megerősítették.

MTI Világ

A NAÜ magasan dúsított urániumot talált Iránban

Atomfegyvergyártáshoz szükséges tisztaságú hasadóanyag nyomaira bukkant egy iráni létesítményből származó mintában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) - szivárogtatták ki diplomaták pénteken az ügynökség székhelyén, Bécsben.

MTI Világ

Irán: vizsgáljuk felül a NAÜ-vel való együttműködést!

Az iráni parlament megszavazta szerdán azt a törvénytervezetet, amely kötelezi a kormányt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) folytatott együttműködésének felülvizsgálatára, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciós határozatot hozott a hét végén Teherán ellen az iráni atomprogrammal összefüggésben.