Tetszett a cikk?

Fogynak a temetők, drágul a sírhelyek fenntartása – de átalakulóban vannak a temetkezési, illetve hamvasztási szokások is.

Ceruzabél készülhet a halott hamvaiból
Egyre többen hamvasztatják el hozzátartozóikat, hogy hazavigyék, az erdőbe vagy a tengerbe szórják a hamvait, sokan eleve szóratásos temetést rendeznek, ahol a halott hamvait már a szertartás alatt szárnyra kapja a szél. Ha a trend tartós marad, az idő haladtával mind kevesebb embernek lesz sírja.

Egy gonddal kevesebb – és a temetőbe járás, a halottal való kapcsolattartás hiányával több - az életben maradóknak. Egy londoni termék-designer új típusú – nem beteges, hanem szó szerint morbid: a mors-szal, a halállal kapcsolatos – megközelítéseket keres, illetve kínál. Post Mortem Research projektje keretében olyan tárgyakat tervez, amelyek az elégetett halottak testéből, illetve az abból maradt szénből mint alapanyagból készülnek.

A dizájner, Nadine Jarvis Londonból, tervezett már olyan - a halott hamvait tartalmazó - urnát, amelyeket fára akasztanak, olyan zsinórral, ami egy kiszámíthatatlan pillanatban elszakad, az urna darabokra törik, és a hamvak szerte-szét repülhetnek. De készített olyan ceruzákat is, amelyekben a grafitbél a szeretett halott hamvaiból készül. Egy átlagos halott maradványaiból Jarvis számításai szerint 240 ceruza jön ki, éppen elegendő ahhoz, hogy családjában Vele írjon a következő nemzedék. Tervezett – és a weboldalán elhelyezett fotók tanúsága szerint készített – madáretetőt is halottak hamvaiból, hogy valaki, ha még életében így rendelkezik, vagy az özvegy úgy látja helyénvalónak, halálában az énekes madarakon segítsen.

GF

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!