szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grúziában a bíróság szerdán döntött arról, hogy őrizetbe kell venni Iraklij Okruasvili volt védelmi minisztert, aki több mint hatmillió dollár óvadék fejében szabadlábon van. Ezzel egy időben megvonták a független Imedi televízió működési engedélyét.

Szerdán délelőtt Nino Burdzsanadze parlamenti elnök bejelentette, hogy pénteken feloldják a rendkívüli állapotot, de a radikális egyesült ellenzék vezetői szerint a hatóságok továbbra is üldözik az ellenzékieket.

Bidzini Baratasvili, az Imedi tévéállomás vezérigazgatója közölte: kedden este adták át a bírósági döntést a működési engedély megvonásáról, amelyet november 8-án kelteztek. Úgy vélte, a kiváltó ok az volt, hogy a tévében felolvasták Badri Patarkacisvili üzletember nyilatkozatát, amelyben a rendvédelmi szervek a törvényes hatalom megdöntésére irányuló felhívást láttak. 

Az Imedi Grúzia egyetlen független tévéállomása, s tulajdonosa Patarkacisvili volt, de közvetlenül a tüntetések kezdete előtt eladta az állomást a Murdoch médiabirodalomnak. Gija Tortladze, az egyesült ellenzék egyik vezetője újságíróknak elmondta: az ellenzéki vezetőket telefonon zaklatják, fenyegetik őket, felgyújtják autóikat. Lakásába előző este rendőrök törtek be, s mindenkit a földre parancsoltak. "Amennyiben nem vetnek véget az ellenzéki vezetők és követőik elleni ilyen és ehhez hasonló akcióknak, nem látjuk értelmét annak, hogy folytassuk a múlt héten megkezdett tárgyalásokat az akciókat megrendelő hatóságokkal" - mondta.

Egy bíróság szerdán az ügyészség indítványára úgy döntött, hogy őrizetbe kell venni Iraklij Okruasvili volt védelmi minisztert, kinek Mihail Szaakisvili elnök elleni vádjai, illetve őrizetbe vétele katalizálta a rendkívüli állapot kihirdetését eredményező tiltakozásokat.

Okruasvili Münchenben tartózkodik, miután a tüntetések előestéjén - ügyvédje szerint erőszakkal - feltették egy repülőgépre. Hűtlen kezeléssel, pénzmosással, állami tulajdon eltulajdonításával vádolják, és több mint hatmillió dollárnyi óvadék fejében helyezték szabadlábra. Az őrizetbe vételt azzal indokolták, hogy Okruasvili nem jelent meg egy kihallgatáson, valamint hogy a kiszabott óvadékból mindössze 2,1 millió dollárt fizetett ki. Ügye tárgyalását november 16-ra tűzték ki, de Tbilisziben szerdán nem tudták megmondani, hogy Okruasvili elmegy-e a tárgyalásra. 

A grúz belügyminisztérium szerdán közzétette több olyan telefonbeszélgetés szövegét, amelyet Cotne Gamszahurdia, az első grúz elnök fia folytatott egy azóta kiutasított orosz diplomatával. A két férfi többnyire csak néhány udvarias szót váltott egymással, de az egyik beszélgetésben Gamszahurdia azt mondta: 24 órát késett, mindent megmagyaráz, de nem telefonon. A grúz hatóságok ilyen és ehhez hasonló felvételek alapján állították, hogy az orosz titkosszolgálatok összeesküvést szőttek Grúzia ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Oroszországot támadja a grúz elnök

Oroszországot vádolta Mihail Szaakasvili grúz elnök a Tbilisziben negyedik napja tartó tüntetések megszervezésével egy helyi idő szerint vasárnap este sugárzott tévéinterjújában.

MTI Világ

Grúziában folytatódnak a tüntetések

Grúziában Iraklij Okruasvili volt védelmi miniszter kedden a független Imedi televízióban élő adásában adott interjújában Mihail Szaakasvili elnököt Hitlerhez hasonlította, s az egész grúz vezetést korrupcióval vádolta meg.

Hét nap

Széthúzás Grúziában

Úgy tűnik, Mihail Szaakasvili grúz államfő ellenzéke nem állít közös jelöltet a január 5-ére előrehozott...

MTI Világ

Grúziában látszólag nyugalom van, Moszkva aggódik

Grúziában a rendkívüli állapot kihirdetése nyomán látszólag nyugalom honol: az ellenzék vezetői mindenkit felszólítottak, hogy maradjon otthon, de Batumiban a kommandósok szétkergettek csütörtökön egy kisebb létszámú diáktüntetést. Oroszország ugyanakkor nem kívánatos személynek minősített három grúz diplomatát, válaszul arra, hogy Tbiliszi korábban orosz diplomatákat utasított ki.