szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Angela Merkel német kancellár szerint a Nicolas Sarkozy francia elnök által szorgalmazott földközi-tengeri unió hosszú távon az Európai Unió széteséséhez vezethet.

A kancellár asszony egy szerdán Berlinben rendezett Európa-politikai konferencián kifejtette: kétségei vannak a francia tervvel kapcsolatban. Szerinte az hosszú távon az EU központi elemeinek működését veszélyeztetheti, és nem kívánatos robbanóenergiákat szabadíthat fel. 

Sarkozy tervei között szerepel egy új szervezet jövő évi megalapítása, amely a Földközi-tenger menti országokat tömörítené. A francia elnök már májusi hivatalba lépésekor is utalt arra: egyik fő törekvése a dél-európai országok és a Földközi-tenger térségében fekvő, Dél-Európával szomszédos államok közötti kapcsolatok, illetve együttműködés erősítése. Német részről már akkor is fenntartásokkal fogadták ezeket a felvetéseket, egyben elutasították azt a közvetett francia indoklást, hogy mindez az unió és a kelet-európai térség közötti együttműködést ellensúlyozná. Utóbbit Párizs szerint elsősorban Németország szorgalmazza.

Merkel legújabb nyilatkozata közvetlenül azután hangzott el, hogy a francia államfő Algériában kijelentette:  szeretné, ha országa és Algéria a földközi-tengeri unió motorjává válna. Beszédében a német kancellár óva intett az olyan fejlődéstől amelynek keretében Franciaország egy földközi-tengeri, Németország pedig egy kelet-európai uniót építene ki. Merkel fontosnak nevezte az együttműködést mindkét régióval, de hangsúlyozta, hogy ez nem mehet a tagok közötti összetartás rovására, mert az a jelenlegi unió széteséséhez vezethet.

Ebből is kiindulva hangsúlyozta a német kancellár annak szükségességét, hogy a reformszerződés értelmében elhatározott új uniós tisztségeket, köztük az állam- és kormányfők tanácsa elnökének posztját, valamint a "külügyminiszteri" tisztséget a lehető legtekintélyesebb személy töltse be. Az előbbire szóba jöhető jelöltként Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőt és Tony Blair volt brit miniszterelnököt említette. Szavai szerint az elnök "kiegyensúlyozó" szerepet tölthetne be, míg a "külügyminiszter" legfőbb feladata az EU és a NATO biztonságpolitikájának összehangolása, illetve az ezzel foglalkozó intézmények együttműködésének javítása lenne.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Meg akarták támadni Sarkozyt és Merkelt Berlinben

Egy húszas éveiben járó férfi meg akarta támadni Berlinben Nicolas Sarkozy francia elnököt és Angela Merkel német kancellárt, de a rendőrség gyorsan ártalmatlanná tette - jelentették tudósítók a helyszínről.

MTI Karrier

Merkel újabb ágazatokra terjesztené ki a minimálbért

Angela Merkel német kancellár "nyitott" arra, hogy újabb gazdasági ágazatokat vonjanak a minimális munkahelyi feltételeket előíró törvény hatálya alá, miután a nagykoalíciót alkotó CDU és a szociáldemokraták megállapodtak, hogy januártól a postai dolgozókra is kiterjed a minimálbér.

Hét nap

Merkel Kínában

Kínai hackerek, ráadásul talán a hadsereg megbízásából, hatoltak be a német kormány számítógépes rendszerébe - ezzel a...