szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament (EP) Strasbourgban jelentést fogadott el a börtönben levő nők különleges helyzetéről és a szülők bebörtönzésének a társadalmi és családi életre gyakorolt hatásáról.

Európában a börtönlakók 4,5-5 százaléka nő, és ez az arány folyamatosan emelkedik. Az EP jelentése szerint a büntetés-végrehajtási intézetekben fokozottan figyelembe kellene venni a nők speciális szükségleteit, terhes nőket pedig csak a legvégső esetben szabadna fogva tartani.

A vitához benyújtott írásbeli hozzászólásában Lévai Katalin szocialista EP-képviselő utalt arra, hogy a statisztikák a fogva tartott nők esetében általában alacsony iskolázottsági szintet és szakismerethiányt mutatnak. A fegyintézetek szakképzése - tette hozzá - a hagyományos "női szakmák" felé irányítja a bebörtönzötteket, ami előnytelen a munkaerőpiacon, állandósítja a társadalmi egyenlőtlenséget, és nehezíti a beilleszkedést a büntetés leöltése után. "A börtönhatóságok nyújtsanak a munkaerő-piaci szükségletekhez igazodó, diszkriminációmentes, magas színvonalú szakképzést" - szorgalmazta.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a rugalmatlan látogatási feltételek és a barátságtalan látogatási környezet a családdal való kapcsolattartás megszakadásához vezethet. "Az esélyegyenlőségnek ki kell terjednie a bebörtönzöttekre is. A nők számára itt is biztosítani kell például a férfiaktól eltérő egészségügyi és higiénés feltételeket" - hangsúlyozta a vitában Gurmai Zita szocialista EP-képviselő. "Kábítószer-függőségnél és egyes más esetekben elengedhetetlen a pszichológiai segítségnyújtás, amire néhány tagállam komplex, nemi orientáltságú programokat dolgozott ki. Ezt a többi tagállamnak is követnie kell" - vélekedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!