szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzsics volt boszniai szerb vezető elfogása nem valósult volna meg, ha Borisz Tadics európai irányultságú szerb elnök nem nevezi ki a titkosszolgálatok élére Alekszandar (Sasa) Vukadinovicsot. Az új vezető néhány nappal Radovan Karadzsics július 21-i elfogása előtt érkezett a szervezet élére.

Milos Vasics hírszerzési ügyekre szakosodott szerb szakértő kijelentette: „amikor (Vukadonovics) tisztségébe lépett, megbizonyosodott arról, hogy a titkosszolgálatokon belül valaki nem tudott, vagy nem akart információkat szolgáltatni elődeinek".

Korábban Radomir Bulatovics állt a szerb Biztonsági Információs Szolgálat (BIA) élén, akit 2004-ben nevezett ki Vojislav Kostunica nacionalista beállítottságú korábbi szerb kormányfő. Az új titkosszolgálati vezető kinevezése és a hágai Nemzetközi Törvényszék által 1995 óta körözött Karadzsics őrizetbe vétele egy szélesebb politikai keretbe illeszkedik; összefügg az új, európai beállítottságú szerb kormány július 7-i hivatalba lépésével. Ez a kormány bejelentette, hogy határozottan teljesíti vállalt kötelezettségeit a hágai Nemzetközi Törvényszékkel szemben.

Sasa Vukadinovics 1972 január 12-én született a közép-szerbiai Krusevacon. A szerb titkosszolgálatok történetében ő a legfiatalabb vezető. Feladatának tekinti, hogy elfogja azt a két személyt, Ratko Mladics tábornokot és Goran Hadzicsot, az egykori horvátországi szerb terület (Krajina) elnökét, akiknek a letartóztatását a hágai Nemzetközi Törvényszék még elvárja a szerb hatóságoktól.

Mladics bujkálása során 2002-ig bizonyosan élvezte a hadsereg egyes elemeinek támogatását. Vukadonovicsra azonban úgy tekintenek, mint akit Tadics elnök azzal bízott meg, hogy folytassa az elődei által megkezdett reformokat a titkosszolgálatoknál – állítják elemzők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szerbiára és Boszniára való nyomásgyakorlást sürget Carla Del Ponte

Carla Del Ponte, az ENSZ délszláv háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékének főügyésze kérte a Biztonsági Tanácsot, hogy gyakoroljon nyomást Szerbiára és Boszniára a még szökésben lévő háborús bűnösök elfogása és Hágának való kiadása érdekében.

MTI Világ

Karadzicsot 2000-ig az amerikaiak védték

Az Egyesült Államok 2000-ig védte Radovan Karadzicsot, ekkor azonban az amerikai központi hírszerző hivatal (CIA) rájött, hogy megszegi a Washingtonnal kötött megállapodást, amelynek révén elkerülte a nemzetközi igazságszolgáltatást - írta szombati számában a Blic című szerb lap.

MTI Világ

A szerb hatóságok tárgyalnak Karadzic családjával

A Szerb Köztársaság hatóságai pénteken, a boszniai háború vége óta először bejelentették, hogy tárgyalnak a hágai Nemzetközi Törvényszék által népirtással vádolt Radovan Karadzic családjával arról, hogy a háborús bűnös feladja magát.