szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy vatikáni bíboros egy keddi konferencián "abszurdnak" nevezte azt az ateista állítást, hogy az evolúció cáfolja Isten létét; egyúttal azonban leszögezte, hogy a katolikus egyház nem áll az olyan tudományos tények útjában, mint az evolúció.

A Hittani Kongregációt vezető William Levada bíboros a hit és a tudomány kapcsolatával foglalkozó vatikáni tanácskozás bevezetőjeként ismételte meg egyháza tanítását. Az ötnapos tanácskozás megrendezésére Charles Darwin születésének 200., A fajok eredete című mű megjelenésének pedig 150. évfordulója alkalmából kerül sor a római Gregorianumban.
    
A konferencián kívül megszólaló Levada bíboros elmondta: a Vatikán szerint az evolúció tudományos alapja és a teremtő Istenbe vetett hit megférnek egymással. "Hitünk szerint bárhogy is történt a teremtés és fejlődött tovább, végső soron Isten minden dolgok teremtője" - mondta a bíboros.
   
Hozzátette, hogy miközben a Vatikán a tudomány egyetlen területét sem zárja ki, "abszurdnak" tartja Richard Dawkins biológus és más ateisták olyan nézeteit, miszerint az evolúció bizonyítaná, hogy Isten nem létezik.
   
A XVI. Benedek pápa által vezetett egyház fontosnak tartja annak hangoztatását, hogy a tudomány és a hit nem összeegyeztethetetlen egymással. Elemzők szerint maga a  konferencia is az egyház és a tudományos közösség kapcsolatát hivatott bizonyítani.
   
A tanácskozás az "intelligens tervezés", vagyis a kreacionizmus kérdését is napirendre tűzi a héten, de a tervek szerint nem tudományos vagy teológiai szempontból foglalkozik majd vele, hanem kulturális jelenségként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Vatikán a Google-lal üzletel

A Vatikán megállapodást köt a Google céggel, az együttműködés célja, hogy közvetlen hozzáférést biztosítsanak a katolikus egyházfő nyilatkozataihoz és videoüzeneteihez.

hvg.hu Tech

Két evolúció volt eddig, nem egy

Mégsem a tengeri szivacs a világ legyegyszerűbb állatfaja, hanem a korongállatka-félék. A kutatásban említett Trichoplaxot a kutatók egy olyan élő fosszíliának tartják, ami nemcsak egyszerűségével hívta fel magára a figyelmet, hanem agyunk fejlődéséről is sokat árul el.