szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea ellenségesnek nevezte kedden az amerikai kormányzatot és a jelek szerint újabb rakétakísérletre készül, tovább élezve a feszültséget azután, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte Phenjan kísérleti atomrobbantását.

A Phenjan által sikeresnek nevezett második észak-koreai nukleáris robbantást a nagyhatalmak erélyesen elítélték. Barack Obama amerikai elnök úgy vélekedett, hogy az észak-koreai atomfegyverprogram fenyegetést jelent a nemzetközi biztonságra nézve.

Phenjan válaszul a KCNA észak-koreai hivatalos hírügynökség útján tudatta: álláspontja szerint az Egyesült Államok a januárban hivatalba lépett Barack Obama elnöksége alatt is ellenséges maradt a távol-keleti országgal szemben, Észak-Korea hadserege és lakossága azonban teljesen felkészült egy esetleges "meggondolatlan" amerikai támadás visszaverésére.

Észak-Korea hétfőn három rövid hatótávolságú rakétát is fellőtt az ország keleti partvidékéről. Egy dél-koreai tisztségviselő kedden közölte: Phenjan kedden vagy szerdán újabb rövid hatótávolságú rakétákat készül felbocsátani, ezúttal az ország nyugati partvidékéről. A Jonhap dél-koreai hírügynökség által név nélkül idézett tisztségviselő elmondta: Észak-Korea a hétfő és szerda közötti időszakra megtiltotta a Dél-Phonjan tartománya közelében zajló sárga-tengeri hajóforgalmat, ez pedig nyilvánvaló jele annak, hogy rakétakísérletre készül.

Elemzők szerint Észak-Korea a vártnál hamarabb hajtotta végre a kísérleti atomrobbantást, hogy ezzel magára irányítsa az Obama-kormányzat figyelmét és növelje a tétet az esetleges közvetlen észak-koreai-amerikai tárgyalásokon. A nukleáris kísérlet egyúttal erősítheti Kim Dzsong Il észak-koreai vezető hatalmi bázisát, s az észak-koreai belső utódlás előkészületeivel is összefügghet: a kényes időszakban el akarnak rettenteni minden külső beavatkozástól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!