szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem lajstromozható európai uniós védjegyként a Bounty csokoládészelet formája, mert annyira hétköznapi, hogy nem alkalmas a megkülönböztetésre - mondta ki szerdán nyilvánosságra hozott ítéletében az Európai Unió Elsőfokú Bírósága Luxemburgban.

A témáról a Ludwig Schokolade német csokoládégyár eredeti beadványa nyomán tárgyalt az EU-bíróság. A Bountyt gyártó Mars cég előzőleg, még 2003-ban európai közösségi védjegyként jegyeztette be a kókuszos csokit, de a német cég a bejegyzést megtámadta, mert szerinte a más csokikhoz nagyon hasonlító forma nem alkalmas a megkülönböztetésre. A Ludwig tiltakozását követően a Bountyt le is vették a listáról, de ezt a határozatot a Mars az uniós bírósághoz fordulva megtámadta.

A bíróság most a Ludwignak adott igazat, úgy ítélve meg, hogy a Bounty Mars által sajátosnak tartott stílusjegyei "nem különböznek eléggé a csokoládészeleteknél általában használt más formáktól".

Az uniós szabályok szerint különös formai sajátosságokkal nem rendelkező védjegyek is lajstromozhatók, ha "használatuk révén megszerezték a megkülönböztető képességet". A bíróság szerint ugyanakkor a Mars erre sem szolgáltatott elegendő bizonyítékot, mi több, a Bounty szelet piaci részaránya és ismertségének foka nem egységes az uniós országokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Újdonság a csokoládé eredetét illetően

A PLoS ONE szabadon elérhető online kiadásában október 1-jén megjelent új tanulmány forradalmasítja a kakaóval kapcsolatos régi hiedelmeket. Évszázadokon át a tudósok, történészek és csokoládészakértők azt hitték, hogy a csokoládé a Criollo, Forastero vagy a Trinitario nevű kakaófajták egyikéből származik. A tanulmány felfedte, hogy nem három, hanem tíz különféle genetikai csoportja van a kakaónak.

MTI Gasztro

Jobban fogynak a minőségi csokoládék

A magyar vásárlók először 1920-ban kóstolhatták meg az első csokoládétojást. Manapság majdnem ezer tonna édesség kerül ilyenkor a fogyasztók kosarába, amelyek között egyre több a jó minőségű csokoládé.

MTI Plázs

Miért együnk étcsokoládét?

A fekete étcsokoládé javítja a koszorúerek állapotát és kedvezően befolyásolja a véralvadásban alapvető szerepet játszó vérlemezkék működését, állapította meg egy svájci kutatócsoport Roberto Corti vezetésével. Eredményeiket a szívgyógyászat vezető folyóirata, a Circulation közölte.

hvg.hu Gazdaság

Csokoládé szökőkút és automata a Csokoládé Szalonban

Nem mindennapi élményexpo színhelye november 30-tól hat napon át a budapesti VAM Design Center. Közép-Európa legnagyobb Csokoládé Szalonja várja a látogatókat, akiktől ezúttal nem veszik zokon, ha megfogják, megkóstolják a kiállított tárgyakat.

MTI Plázs

Melyik csokoládéhoz milyen bor illik?

A csokoládétól régen sem állt messze az alkohol - elég ha csak a konyakos meggyre vagy a vodkás bonbonra gondol az ember - de újabban a borokat "házasítják" össze vele a gasztronómusok. Hogy melyik borhoz milyen csokoládé való és fordítva, azt főleg a kakaótartalom mennyisége és az ízesítés dönti el.