Súlyos hiba volt az elmúlt heti, az afganisztáni Kunduz tartományban végrehajtott és egyes források alapján polgári áldozatokat is követelő légicsapás egy titkos NATO-jelentés szerint.
Csütörtöki berlini sajtóinformációk szerint az afganisztáni nemzetközi békeerő, az ISAF véleménye alapján készült NATO-beszámoló a támadást kezdeményező német Bundeswehr-parancsnokkal szemben azt a vádat fogalmazza meg, hogy elhibázott döntést hozott és nem mérte fel kellően a körülményeket. Georg Klein ezredes – a vád szerint – túllépte hatáskörét, nem tartotta be a támadási parancsok kiadásához szükséges szolgálati utat, de legfőképp hibásan mérte fel a helyzetet. A tálibok ugyanis az általuk elrabolt két üzemanyag-szállító járművel nem fenyegették közvetlenül az ISAF egységeit és ezen belül a Kunduzban állomásozó Bundeswehr-kontingenst. A jelentés szerint a légicsapás előtt adott esetben szárazföldi erők bevetésével lehetett volna eljárni.
Klein ezredes a Bundeswehr-katonák állítólagos veszélyeztetettségére hivatkozva indítványozta a légicsapást, amely több forrás szerint nemcsak tálib, hanem polgári áldozatokat is követelt. Ezek számával kapcsolatban ellentmondóak az értesülések.
Mindenesetre Németországot hevesen bírálták a nyugati szövetségesek. Legutóbb David Miliband brit és Bernard Kouchner francia külügyminiszter sürgetett közös nyilatkozatban haladéktalan vizsgálatot, ismételten utalva arra: a NATO-nak mindent meg kell tennie az afganisztáni polgári áldozatok elkerülésére. Angela Merkel kancellár után ugyanakkor csütörtökön Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is elutasította a bírálatokat, elhamarkodottnak nevezve őket. Steinmeier hangsúlyozta: az ország NATO- és uniós partnereitől azt várja el, hogy megvárják az elmúlt heti támadásról készülő hivatalos jelentést és ne alkossanak ítéletet anélkül, hogy ismernék a tényeket.
Hasonlóan vélekedett a német védelmi minisztérium szóvivője is, aki csütörtöki nyilatkozatában a sajtóban kiszivárgott NATO-beszámolót spekulációkon alapuló "utijelentésnek" minősítette. A minisztérium szerint minden fajta állásfoglaláshoz meg kell várni a hivatalos jelentés elkészültét.
Afganisztán ugyanakkor egyre erőteljesebben befolyásolja a német választási kampányt. A szeptember végi parlamenti választásokig alig több mint két hét van hátra és a legfrissebb felmérések arról tanúskodnak: rohamosan nő az afganisztáni német szerepvállalást a legélesebben bíráló és az azonnali kivonulást követelő ellenzéki Baloldal pártjának népszerűsége.