szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ legfőbb emberjogi tisztviselője "nyíltan diszkriminatívnak", az Egyesült Államok pedig az emberi jogok védelme terén "visszalépésnek" nevezte egy malawi melegpár 14 év börtönre és kényszermunkára ítélését.

A 26 éves Steven Monjezát és a 20 éves Tiwonge Chimbalangát a maximálisan kiszabható leghosszabb börtönbüntetésre ítélték csütörtökön a délkelet-afrikai állam gyarmati időkből eredő homoszexualitásellenes törvénye értelmében, amiért a nyilvánosság előtt is felfedte szexuális beállítottságát egy rögtönzött eljegyzési szertartáson. 

Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a malawi bíróság ítéletének visszavonására szólított fel, mert szerinte az igazságtalan büntetésnek súlyos következményei lesznek Afrika-szerte, és ártani fog a HIV és AIDS elleni küzdelemben eddig tett erőfeszítéseknek is. A nemzetközi szervezet genfi irodája által közzétett jelentésben az áll, hogy a nemi hajlam miatti hátrányos megkülönböztetés elleni védelemhez mindenkinek joga van, s ez nem írható felül kulturális indokokkal.

A washingtoni Fehér Ház is kiadott pénteken egy közleményt, amelyben határozottan elítéli a nemi identitásból adódó cselekedetek bűncselekményként való beállítását. Az amerikai külügyminisztérium szintén bírálja a malawi bírósági ítéletet, és visszalépésnek tartja azt a délkelet-afrikai állam részéről az emberi jogok védelme terén.

A Malawit segéllyel ellátó országok és intézmények, köztük az Európai Bizottság, Norvégia, az Egyesült Királyság, Németország, a Világbank és az Afrikai Fejlesztési Bank is felhívta az ország figyelmét az emberi jogok tiszteletének fontosságára.

Az utóbbi hónapokban a homoszexualitás kérdése egyre több vitás ügyet teremt Afrikában. Kenyában nemrég egy meleg házaspárra csapott le a rendőrség esküvőjükön, Ugandában pedig az egyik törvényhozó halálbüntetés kiszabását javasolta az azonos neműek erkölcstelen tetteiért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Topmenedzserek a másságról: mit gondolnak a hazai cégek?

Magyarországon körülbelül hatszázezerre becsülhető a leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek száma - hangzott el a vállalatvezetők első olyan hazai Business Leaders fórumán, amely a másságukat vállaló emberek munkahelyi problémáival foglalkozott.

hvg.hu Karrier

"Nem alkalmazunk homoszexuálisokat"

A foglalkoztatási visszásságokról hírt adó Munkahelyi terror blogon egy pályakezdő fiatal meséli el, milyen megaláztatás érte egy állásinterjún.

hvg.hu Világ

Kelet-Európa sereghajtó a melegek jogvédelmében

A melegek jogainak védelme és tiszteletben tartása kapcsán a kelet-európai országoknak van a legtöbb szégyellnivalójuk Európában – derül ki a Nemzetközi Homoszexuális és Leszbikus Szövetség (ILGA) felméréséből.