szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irán Kína, Oroszország, az Európai Unió és a Teheránnal szövetséges arab államok, valamint a fejlődő országok képviselőit látta vendégül azért, hogy keressék fel nukleáris létesítményeit.

Az AP amerikai hírügynökség hétfőn betekintést nyert abba a levélbe, amelyben Ali Asgar Szoltaníje, a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél (NAÜ) akkreditált iráni nagykövet a január 15-16-i hétvégét javasolta az iráni látogatás időpontjaként és találkozót helyezett kilátásba "magas rangú hivatalos" személyekkel is.

Egy magas rangú európai diplomata Brüsszelben úgy nyilatkozott, hogy a meghívás az említett forgó országok NAÜ-nagyköveteinek szól.

A meghívás pár héttel követi Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja - az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína -, valamint Németország képviselőinek genfi találkozóját, amelyen az iráni atomprogramról tárgyaltak. A találkozó azzal a sovány megállapodással zárult, hogy folytatják a tárgyalásokat - vélhetően január végén.

A december eleji genfi tanácskozást azzal a céllal rendezték meg, hogy újraindítsák az Irán vitatott atomprogramjáról zajló, 14 hónapja megszakadt párbeszédet. A zárt ajtók mögött megtartott találkozón az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja - az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína -, valamint Németország képviselői ültek tárgyalóasztalhoz az iráni küldöttséggel Catherine Ashton közvetítésével.

Számos ország gyanúja szerint Teherán atomfegyver létrehozásán dolgozik polgári célúnak mondott nukleáris programjának leple alatt. A nemzetközi közösség fő követelése ezért az, hogy Irán állítsa le urándúsító programját, ezt azonban Irán mindeddig kategorikusan elutasította, s azt hangoztatta, hogy nukleáris programja kizárólag békés célú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!