szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ismertette a soros magyar EU-elnökség programját. Beszédét követően heves vita alakult ki a tárgyalóteremben a magyar médiatörvényről. A hvg.hu élőben tudósított az eseményekről.

Most érkezett

Bokros Radnótit idézte, Morvaitól elvették a szót

Bokros Lajos megszólalásában Radnótit idézte, majd beszámolt arról, hogy a médiatörvény csupán egy dolog, ami az Orbán-kormány vitatott intézkedéseit illeti. Bokros beszélt az alkotmánybíróság jogkörének csorbításáról, a költségvetési tanács megszüntetéséről, a filozófusi vitáról, a közszolgák elbocsátásáról és az alkotmánymódosítások nagy számáról.

"Meg kell mutatni, hogy emberközpontú politika is létezik Európában, nem csak olyan, amely a nagytőket szolgálja a dolgozó emberek zsebének kárára" - mondta a Jobbik képviselője, aki sok sikert kivánt "szabadságszerető hazájának". Morvai felszólalására egy viszontkérdés jött, amely szerint furcsa, hogy a szélsőjobbról támogatja a Jobbik és Morvai Orbánékat. Morvai Krisztina csupán fél percet kapott a válaszra, épphogy belekezdett beszédébe, máris elvették tőle a szót és kikapcsolták a mikrofonját.

A Fideszt is a tagjai között tudó néppárton kívül szinte az összes európai párt frakciója már az ülés előtt is erősen ellenezte az új magyar médiaszabályozást. Ennek fényében Orbán Viktor miniszterelnök kemény ütközetekre számíthatott a képviselőkkel az EU-elnökség terveit bemutató ülésen. A hangos vitára vonatkozó várakozások be is váltak: a felszólalásokat gyakran bekiabálások zavarták meg, az elnöklő Jerzy Buzek EP-elnök többször is rendre utasította a hangoskodó képviselőket. 

Orbán a programadó beszéd elhangzása után a vitában válaszolt az EP-frakciók, illetve képviselők felvetéseire. A plenáris vitát követően a magyar kormányfő közös sajtótájékoztatót tartott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, valamint Jerzy Buzek EP-elnökkel.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A liberálisoknak tetszik a magyar program

Az európai liberálisok támogatják a magyar elnökség programját, különösen a gazdasági kormányzásra vonatkozó célokat. Guy Verhofstadt, az ALDE elnöke azt mondta, csak a közös kötvénypiacot hiányolja, szerinte ugyanis huszonhétféle a rendszer és ugyanennyi a spekulációs rendszer. 

A magyar médiatörvénnyel kapcsolatban Márai Sándort hozta fel és hozzátette, úgy véli, a szlovák kormány nyelvtörvénye, illetve a magyar médiatörvény nem létezhetne egymás nélkül, illetve Márai írásai nem születhetnének meg “megfelelő tájékoztatás” törvénybe iktatása miatt. Verhofstadt azt is elmondta, reméli, a magyar kormány megváltoztatja a törvényt és tiszteli a pluralizmust.

Cohn-Bendit: Orbánt úton van ahhoz, hogy európai Chavez legyen

Daniel Cohn-Bendit, a zöldek képviselője felszólalásában azt mondta, a magyar miniszterelnök úton van ahhoz, hogy az európai Chavez legyen - ezzel a sokak által diktatorikus kormányzásáról ismert venezuelai elnökre utalt. 

"Ma Orbán úr azon az úton van, hogy egy európai Chavez legyen, egy európai populista nacionalista, aki nem érti a demokratikus pluralizmust" - mondta a képviselő, hozzátéve: kiegyensúlyozott tájékoztatás kell, "különben hogy tárgyalunk Lukasenkóval, Kínával". "Európa éppen a totalizmussal szemben nőtt" - zárta szavait a zöld képviselő. "Nagyon szeretem a magyarokat és országot, '56-ban kézen fogva vitt a bátyám a magyar forradalom melletti tüntetésekre Párizsban. Orbán mellett voltam, ‘89-ben, azóta azonban más irányba fordult" - mondta Cohn-Bendit.

Nem belügy a médiatörvény a szocialisták vezetője szerint

"Harcosként ismerjük önt, miniszterelnök úr" - kezdte hozzászólását Martin Schulz, az európai szocialisták vezetője, aki Horn Gyulát említette még, mint a kommunizmust lebontó, szintén “nagy magyart”. "Teljesen világos, hogy európai vitáról van szó a médiatörvény kapcsán, ahogy erre ön is utalt" - tette hozzá Schulz, aki szerint a jogszabály nem demokratikus, mert csak fideszes és hozzá közeli tagok alkotják a médiahatóság vezetését. "A sajtó ellenőrzi a kormányt és nem fordítva Európában, máshogy nem lehet" - hangsúlyozta Schulz.

Bízik Orbánban a néppárti frakció

"Ideális alapokon működik az ön pártjára épülő kormány" - mondta Orbánnak a beszéde után Joseph Daul, a néppárti frakció, az EPP elnöke. "Reformokat vezetett be, amit a magyarok többsége akart. Hiszek önnek, bízom önben. Bízom benne, hogy tiszteletben tarja az európai szabályokat. Nagyon nagy európainak tartom önt" - mondta a képviselő.

"Összetartóbb, több Európára van szükségünk, nem kevesebbre a gazdasági reformok megvalósítására és a versenyképesség javítására" - tette hozzá Daul, aki szerint nyugtalanító következményei vannak annak, hogy mindenhol drágultak a nyersanyagárak. Ennek szomorú példája a Földközi-tenger térsége, ahol az élelmiszerárak drasztikusan emelkedtek az utóbbi időben. Ez ellen tenni kell - mondta Daul, aki szerint ezért Tunéziát is támogatnia kell a magyar elnökségnek.

Médiatörvény: a bizottság a héten további válaszokat kér

A médiatörvény kapcsán az EB elnöke azt mondta, örül Orbán hozzáállásának, hogy hajlandó szükség esetén változtatni rajta. "Magyarországot pártatlanul és obejktíven kell kezelnünk, de a politikai motívumokat sem tudjuk figyelmen kívül hagyni" - tette hozzá. “Nincs kétségem az elnökség sikere tekintetében és teljes támogatásunkról biztosítjuk az EB részéről” - mondta Barroso.

Elmondta, hogy ezen a héten a magyar hatóságokhoz fordulnak a médiatörvénnyel kapcsolatos aggályok tisztázása érdekében, a bizottság ezután, a válaszok alapján alkot véleményt a jogszabályról. A bizottsági elnök felidézte budapesti látogatását, ahol Orbántól ígéretet kapott, hogy módosítják a médiatörvényt, ha a bizottság szükségesnek látja azt.

Barroso a magyar elnökségi célokról

José Manuel Barroso szerint történelmi pillanat, mert először lesz soros elnök Magyarország, ami a felelősségérzet erősödését kell, hogy magával hozza Magyarországon. A magyar kormány által választott Erős Európa jó jelszó az EB elnöke szerint. Barroso szerint a bizottság nagy reményt fűz az erős partneri viszonyhoz a magyarok kapcsán, a gazdasági kormányzás, az energetika és egyéb célok terén. Az idei uniós gazdasági célok kapcsán a munkahelyteremtés fontosságát hangsúlyozta.

A horvát csatlakozási tárgyalások lezárása, amelyet szeretne elérni féléve alatt Magyarország, a zágrábi kormány erős elköteleződésével képzelhető csak el - mondta Barroso. Az EB-elnök a Dunára és a romákra vonatkozó stratégia fontosságát és a mellettük szóló érveket is kiemelte. Szerinte a kohéziós politikai és a regionális támogatások költségvetési arányának védelme is kiemelt jelentőségű.

"Én természetesen készen állok a harcra"

Orbán Viktor arra kérte a képviselőket, hogy ne keverjék össze a magyar belpolitikával kapcsolatos véleményüket és akcióikat és a soros EU-elnökséggel kapcsolatos ügyekkel.

"Én természetesen készen állok a harcra" - mondta a kormányfő a médiatörvénnyel kapcsolatos kritikákra utalva, de hozzátette, hogy a magyar belügyek uniós ügyekkel való összekeverését az EU is megszenvedheti. Megismételte, amit Barroso korábbi budapesti látogatása során is elmondott: nem tekinti "szkanderezésnek" a médiatörvénnyel kapcsolatos ellentéteket.

A beszédben Orbán hozzátette, megállapodást kötött Barrosóval: a magyar kormány örömmel fogadja az építő kritikákat és  jogos aggályokat a médiatörvény kapcsán az EB-től. Kijeletette, az “antikommunista küzdelemben számíthat a magyarokra Európa”.

Szükség van az alapszerződés módosítására

A tanács által a válságkezeléshez kijelölt irány a magyar kormány szerint helyes - mondta beszédében Orbán, aki szerint ezért van szükség az alapszerződés módosításra, és meg kell teremteni az alapját annak, hogy az ideiglenes válságkezelő mechanizmust a végleges krízisalap vegye át 2013-tól. Ehhez a hat szükséges, előkészítés előtt álló jogszabály parlamenti támogatását kéri a miniszterelnök. Az eddigieknél jobban és hatékonyabban kell összehangolni a gazdaságokat, amiért az Európai Szemeszter megkezdődött - ehhez gratulált a bizottságnak és Barrosónak Orbán.

Az innovációt és a kis- és középvállalkozások támogatását, valamint a valóságos és átjárható energiapiac előtt álló akadályok elbontását Orbán a magyar elnökség kiemelten fontos céljai között említette.

Az EU kihívás előtt, a kulcs a munka Orbán szerint

Orbán szerint az európai egység megtartásához erő kell, szerinte ma az EU olyan kihívás előtt áll, mint 20 éve. A gazdasági gondok legyőzésének a kulcsa Orbán szerint a munka. A kormányfő elmondta, szégyelli, hogy otthon 55 százalékos a foglalkoztatottság. A hagyományos munkát megbecsülő mentalitás teheti ismét nagyyá az uniót Orbán szerint. Prudens pénzpolitika kell, nem költünk többet, mint amit keresünk. A munka tiszteletéhez hozzátartozik, hogy ha csak azokat a javakat élvezzük, amikért már megdolgoztunk. Máskülönben nem lesz kilábalás az adósságspirálból - tette hozzá.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!