szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Agyonlőttek legalább 22 tüntetőt a szíriai biztonsági erők pénteken a Bassár el-Aszad elnök rendszerének megdöntését követelő, több ezres demonstrációkon - közölték szemtanúk és aktivisták.

Ezzel egy időben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szófiai látogatásán bejelentette, Szíria beleegyezett abba, hogy a világszervezet elküldje szakértőit Szíriába a humanitárius helyzet felmérésére. Ban Ki Mun szerint Bassár el-Aszad telefonbeszélgetésben járult hozzá az ENSZ-csoportok fogadásához. 

A legvéresebb pénteki összecsapások tüntetők és rendfenntartó erők között a közép-szíriai Homszban voltak, ahol egy aktivista beszámolója szerint 15 demonstrálót lőttek agyon. Homszban "bűnöző bandák" áldozatául esett egy katona és négy rendőr is - jelentette be az állami televízió. Egy homszi szemtanú szerint az ellenzékiek békésen demonstráltak, amikor a biztonsági erők felsorakoztak a város főterénél, és tüzet nyitottak rájuk.

A tüntetők pénteken annak ellenére is felvonultak, hogy a kormányzat véresen leveri a rendszer ellen tiltakozó megmozdulásokat. A demonstrációk március közepi kirobbanása óta legalább 565 civil és 100 katona vesztette életét az összecsapásokban emberi jogi szervezetek összesítése szerint. A demonstrációk erőszakos leverését már több nyugati ország nyíltan elítélte, és az Európai Unió várhatóan a jövő héten szankciókat is bevezet a közel-keleti ország ellen. Hivatalos információk szerint az EU a szíriai kormány 13 tagjának vagyonát fogja befagyasztani, illetve megtiltja nekik, hogy az unióban bárhová utazzanak. A megszorítások az elnököt, Aszadot egyelőre nem érintik, mivel az EU a fokozatosság híve - tette hozzá a név nélkül nyilatkozó tisztségviselő. 

A tunéziai és egyiptomi elnökbuktató tüntetéssorozat sikerén felbuzdult szíriai ellenzékiek pénteken Damaszkuszban és annak külvárosaiban, valamint Homszban, Hamában, Bánjászban és Kamisliban demonstráltak. Egy emberi jogi szervezet arról számolt be, hogy a pénteki ima után Damaszkuszban őrizetbe vették az ellenzék egyik vezéralakját, Riad Szeif volt parlamenti képviselőt, aki nyíltan bírálta a rezsimet a hetedik hete tartó rendszerellenes tüntetéssorozat alatt. A 64 éves Riad Szeif 2008 januárjától két és fél évig ült börtönben, mert hazája demokratizálására szólított fel. Szeif egyike volt a Szíria demokratizálását szorgalmazó Damaszkuszi Nyilatkozat aláíróinak. 2001-ben ötéves szabadságvesztésre ítélték, mert az ügyészség szerint törvénytelenül akarta módosítani az alkotmányt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!