szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem tapasztaltak durva jogsértéseket a vasárnapi orosz parlamenti választáson az orosz Központi Választási Bizottság (CIK) által meghívott külföldi megfigyelők, a parlamentbe jutásért versengő ellenzéki pártok képviselői és jogvédők azonban számos visszaélésről számoltak be.

A CIK által meghívott külföldi megfigyelők nevében nyilatkozó lengyel szakértő, Mateus Piszkorszki a Rosszija 24 hírtelevízióban azt mondta, hogy "a megfigyelők észrevételei nem annyira a szabálysértésekre, mint a technikai hiányosságokra vonatkoztak".

A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) megfigyelői törvényesnek, a Független Államok Közösségének képviselői demokratikusnak ítélték az oroszországi választásokat.

Az EBESZ megfigyelőcsoportja keddig nem véleményezi az oroszországi parlamenti választást. A nemzetközi szervezet keretén belül három magyar képviselő - egyikük például Habarovszkban - vesz részt a szervezet ellenőrző munkájában.

Az egyik legrégebbi orosz jogvédő szervezet, a moszkvai Helsinki Bizottság elnöke a nemzetközi megfigyelőkkel ellentétben az Interfax hírügynökségnek kijelentette, hogy a választások antidemokratikusak voltak és egyáltalán nem nevezhetőek szabadnak. Ljudmila Alekszejeva nehezményezte, hogy megfigyelőket akadályozták az ellenőrzésben. "Mivel az igazságügyi tárca több pártot nem volt hajlandó nyilvántartásba venni, a választók többsége képviselet nélkül maradt a parlamentben" - állapította meg.
 
A választások idején több ellenzéki megmozdulást feloszlatott a rendőrség, illetve több engedély nélkül tüntetőt őrizetbe vettek, köztük a Vörös tér mellett a Baloldali Front tagjait. A Győzelem téren lezajlott megmozdulások szervezői szerint a rendőrség 100 aktivistát állított elő. A sajtó működése is akadályokba ütközött: reggeltől nem lehetett például elérni az Echo Moszkvi Rádió, és a Golosz jogvédő szervezet honlapját és számos független médium internetes oldala sem működött. A Szabadság Rádió orosz nyelvű adásának egyik munkatársát például nem engedték be a Központi Választási Bizottságba, a Memorial jogvédő csoport tagját pedig, aki a Jabloko párt megfigyelőjeként tevékenykedett, a szavazatok számlálásából zárták ki.
 
Az előzetes eredmények szerint parlamentbe jutó pártok - a kormányzó Egységes Oroszország kivételével - számos visszaélést jeleztek és élesen bírálták a választás lebonyolítását. A kommunista párt elnöke, Gennagyij Zjuganov szerint " ilyen szenny a választásokon még Borisz Jelcin idején sem volt". Azzal vádolta a rendőrséget, hogy ahelyett, hogy a rendre vigyáztak volna, takargatták a legdurvább jogsértéseket.

Az Igazságos Oroszország egy képviselőjének a megverését jelentette. Vlagyimir Zsirinovszkij,a  Liberális Demokrata Párt elnöke közölte, hogy számos visszaélés miatt tettek feljelentést.

Leonyid Iljicsev, a Központi Választási Bizottság alelnöke szerint a hozzájuk beérkezett panaszok nem a választási bizottságokra vonatkoztak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!