szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden korábbinál több magas rangú politikus és gazdasági vezető vesz részt Münchenben a pénteken kezdődő nemzetközi biztonságpolitikai konferencián. A legtöbben Joe Biden előadására kíváncsiak. Az amerikai alelnök várhatóan a második Obama-kormány külpolitikai programjáról tart előadást szombaton.

A müncheni út az új Obama-kormány első jelentős külföldi programja. Az amerikai küldöttség rekordnagyságú, az alelnököt a külügyminisztérium és a védelmi minisztérium magas rangú képviselői, tíz szenátor és számos képviselőházi tag kíséri el. Nagyon ritkán látni ennyi vezető amerikai politikust egyszerre Washingtonon kívül - mondta egy berlini háttérbeszélgetésen Wolfgang Ischinger, a konferencia elnöke.

A vasárnapig tartó tanácskozáson körülbelül 400 politikai és gazdasági vezető vesz részt, köztük az Európai Bizottság öt tagja, a német kormány öt minisztere, valamint a Bundestag 60 képviselője, több mint tucatnyi ország - köztük Irán és Oroszország - külügyminisztere, nagyjából 10 kormányfő, csaknem 70 védelmi miniszter és több mint 50 vállalatvezető. Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter képviseli.

A müncheni rendezvény sokáig az euroatlanti kapcsolatokról szólt, a hidegháború után pedig fokozatosan megnyílt a világ más tájai felé. A szervezők az euroatlanti fókuszt továbbra is megtartják, de mindinkább törekednek arra, hogy a kapcsolatok alakulását tágabb összefüggésekbe ágyazva vizsgálják. Idén külön panelbeszélgetést tartanak például a nagy feltörekvő gazdaságok szerepéről többek között kínai, brazíliai és szingapúri résztvevőkkel, és külön szekcióülésen tekintik át a délkelet-európai, illetve a kaukázusi térség biztonságpolitikai kérdéseit.

A horizont tágulását jelzi az is, hogy a biztonságpolitika mellett gazdaságpolitikával is foglalkoznak. Ez az első, a pénteki nap fő témája. Az euróövezeti válságról mások mellett Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter és Robert Zoellick, a Világbank korábbi elnöke részvételével tartanak beszélgetést. Egy másik eszmecserén azt a kérdést tekintik át, hogy milyen geopolitikai következményekkel járhat, hogy az Egyesült Államok belátható időn belül önellátó lesz kőolajból és földgázból - mondta Wolfgang Ischinger.

Münchenben bőven lesz majd szó az aktuális válsághelyzetekről. Maliról például a francia külügyminiszter és védelmi miniszter részvételével tartanak fórumot, Szíriáról pedig többek között Lahdar Brahimivel, az ENSZ és az Arab Liga Szíria-ügyi különmegbízottjával.

Szombaton az Egyesült Államok lesz a főszereplő, de Joe Biden mellett felszólal majd Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is.

Vasárnap az izraeli-iráni viszonyról szóló beszélgetésekre irányulhat a legnagyobb figyelem, a felszólalók között lesz például Ehud Barak izraeli védelmi miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!